Reklama

Reklama

Media: Łukaszenka tworzy własne Iskandery. Pomaga mu zaufany człowiek Putina

W białoruskich i ukraińskich mediach pojawiła się informacja, że przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka produkuje własną wersję Iskanderów. Pomoc ma płynąć również z Rosji. Putin wyznaczył do tego celu swojego zaufanego człowieka - Dimitrija Rogozina - czytamy.

Białoruska Agencja Telegraficzna (Belta), a także "Ukraińska Prawda" podają, że nieuznawany przez społeczność międzynarodową prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka buduje swoje własne pociski balistyczne. Media powołują się na słowa Łukaszenki, które miały paść podczas spotkania na temat zasobów wojskowych państwa.

Jak czytamy, nowe pociski, które mają się znaleźć w posiadaniu Białorusi, mają być wzorowane na rosyjskich Iskanderach. Chodzi o pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które mają zdolność przełamywania obrony przeciwrakietowej. Jest to broń, która służy do precyzyjnych uderzeń w infrastrukturę krytyczną przeciwnika, a także w poruszające się cele, np. samoloty, czy śmigłowce.

Reklama

Iskandery są często używane przez Rosjan podczas wojny, którą prowadzą w Ukrainie. Ostrzał krytycznej dla Ukraińców infrastruktury, a także licznych obiektów cywilnych prowadzony jest ze znaczących odległości. Iskander-M, wersja dla rosyjskich sił zbrojnych, ma zasięg co najmniej 500 km.  

Specjalny wysłannik Putina

Belta informuje, że Łukaszenka chwalił się na spotkaniu, że nie tylko budowa pocisku trwa, ale i prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział swoje wsparcie w tym aspekcie. - W mojej obecności prezydent Putin postawił specjalne zadanie Dmitrijowi Rogozinowi, by ten nam pomógł w budowie nowego pocisku - zapowiedział cytowany przez agencję Łukaszenka.

Dmitrij Rogozin to rosyjski polityk, zaufany człowiek Putina. Stoi na czele rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama