Reklama

ISW o doniesieniach Rosji ws. Sołedaru: Propaganda wyolbrzymia. "Pyrrusowe zwycięstwo"

Ogłaszane przez Rosjan zajęcie Sołedaru nie ma znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie nie zapowiada rychłego okrążenia Bachmutu przez Rosjan - ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad wojną (ISW). Doniesienia o zdobyciu miasta dementowane są przez stronę ukraińską. W czwartek sztab ukraiński nie informował jednak - w przeciwieństwie do poprzednich dni - że siły ukraińskie odpierają rosyjskie ataki na Sołedar.

W ostatnich dniach najbardziej zacięte walki pomiędzy armią ukraińską a rosyjskimi najeźdźcami toczą się o Sołedar, niewielką miejscowość w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Przed 24 lutego, miejscowość liczyła około 10 tys. mieszkańców. Rosjanie zaciekle szturmują Sołedar, bez oglądania się na ogromne straty wśród własnych oddziałów. 

Znaczącą rolę w szturmie mają odgrywać członkowie tzw. Grupy Wagnera, czyli będącej na usługach Kremla prywatnej armii najemników.

Zdjęcia satelitarne opublikowane w środę i czwartek wskazują, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, a być może cały obszar Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodnich obrzeży tej miejscowości.

Reklama

Wojna w Ukrainie. Rosjanie twierdzą, że zdobyli Sołedar

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odpierały rosyjskie ataki na wioskę Sil w obwodzie donieckim - położoną ponad kilometr na północny zachód od Sołedaru - napisał ISW.

W czwartek sztab ukraiński nie informował - w przeciwieństwie do poprzednich dni - że siły ukraińskie odpierają rosyjskie ataki na Sołedar

Rosyjskie źródła twierdziły natomiast, że ich wojska oczyszczają miejscowość z pozostałych sił ukraińskich

Rosyjscy blogerzy opisujący wojnę zamieścili również w czwartek materiały filmowe z bojownikami Grupy Wagnera swobodnie spacerującymi po Sołedarze - pisze ISW.

Ukraina. ISW o zdobyciu Sołedaru przez Rosjan

Amerykański think tank ocenia, że rosyjska propaganda wyolbrzymia znaczenie zdobycia Sołedaru, który jest w najlepszym wypadku pyrrusowym zwycięstwem taktycznym. 

Według ISW nie umożliwi ono siłom rosyjskim sprawowania kontroli nad krytycznymi ukraińskimi naziemnymi liniami komunikacyjnymi do Bachmutu ani nie poprawi pozycji sił rosyjskich w celu okrążenia tego miasta w krótkim okresie.

Zdaniem ekspertów siły rosyjskie mogą konsekwentnie utrzymywać wysokie tempo natarć w rejonie Bachmutu, lecz osłabione i zdziesiątkowane oddziały rosyjskie uniemożliwią uzyskanie operacyjnie istotnych rezultatów.

Ukraiński generał o planach Rosji na wojnę

Przypomnijmy, że zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksij Hromow poinformował w ostatnich dniach, że Rosja może planować zajęcie całego obwodu donieckiego w jego granicach administracyjnych, a także będzie prowadziła działania na rzecz zdobycia części obwodu zaporoskiego. Rosja będzie także kontynuować ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, a ich intensywność zależy od możliwości produkcyjnych kompleksów zbrojeniowych i możliwości eksportu broni z Iranu - chodzi o rakiety i drony.

Hromow zaznaczył, że Rosja szykuje się do długotrwałej wojny. Na to wskazywać ma m.in. plan zmodernizowania wojska Rosji, wedle którego, jak mówił, utworzonych ma być co najmniej 20 nowych dywizji, a liczebność wojsk ma być zwiększona do 1,5 miliona. To, jak stwierdził Hromow, wymagać będzie czasu i zasobów.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | sołedar | ISW | Bachmut

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy