Reklama

Biały Dom informuje: Wagnerowcy chcą przejąć złoża w pobliżu Bachmutu

- Uważamy, że Jewgienij Prigożyn, bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina i twórca grupy Wagnera, planuje przejąć kontrolę nad kopalniami gipsu i soli w pobliżu Bachmutu na wschodzie Ukrainy - powiedział urzędnik amerykańskiego Białego Domu, cytowany przez agencję Reuters.

Istnieją przesłanki, mówiące o tym, że to motywy finansowe napędzają obsesję Rosji i Prigożyna na punkcie Bachmutu - przekazał niewymieniony z nazwiska wyższy urzędnik.

Czytaj także: USA nakładają sankcje na Grupę Wagnera. "To wsparcie dla Ukrainy"

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych miejscach świata w celu finansowania rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Reklama

Znaczące straty wagnerowców

Cytowany urzędnik podał ponadto, że spośród 50 tys. tzw. wagnerowców, ponad 4 tys. zginęło, a 10 tys. zostało rannych. Tylko na przełomie listopada i grudnia 2022 r. w okolicach Bachmutu zginęło ponad 1000 najemników z grupy Wagnera. O rosnącej roli grupy świadczy m.in. otrzymanie broni z Korei Północnej, o czym Biały Dom informował pod koniec grudnia.

Siły rosyjskie próbują zająć leżący w obwodzie donieckim Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne na Ukrainie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Bachmut | Grupa Wagnera | Ukraina | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy