Reklama

Australia: Transportery Bushmaster wyruszyły do Ukrainy

Pierwsze trzy z dwudziestu transporterów opancerzonych Bushmaster, które Australia obiecała Ukrainie, zostały wysłane w piątek rano do Europy - informuje australijski serwis news.com.au. Jednocześnie minister obrony Australii Peter Dutton porównuje przywódcę Rosji Władimira Putina do Hitlera.

"Występujemy przeciwko tyranii i autokratom, którzy chcą zniszczyć nasz sposób życia. Nie możemy po prostu przyjąć za pewnik tego, co mamy w naszym demokratycznym systemie w zakresie wolności słowa, traktowania kobiet, zasad, wedle których wszyscy są równi w naszym społeczeństwie. Są to wartości, wobec których dyktatorzy tacy jak Putin i Hitler i inni zawsze będą przeciwko. Musimy się im przeciwstawić" - powiedział Dutton.

Wedle ministra wysłanie Bushmasterów na Ukrainę bardzo wspomoże ukraińskie wojska, które próbują "przezwyciężyć barbarzyńskie wysiłki sił rosyjskich".

Reklama

Odpowiedź Australii na prośby o wsparcie

Australijski rząd ma zamiar wydalić z Canberry rosyjskiego ambasadora Alieksieja Pawłowskiego, pomimo sprzeciwu opozycji - informuje news.com.au.

Decyzja o wysłaniu na Ukrainę budowanych w Australii transporterów opancerzonych Bushmaster zapadła w piątek 1 kwietnia w odpowiedzi na bezpośredni apel ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wsparcie zbrojne, z którym wystąpił dzień wcześniej podczas przemówienia w parlamencie Australii za pośrednictwem łącza internetowego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Australia | Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy