Reklama

Reklama

Waldemar Kraska: Piąta fala w odwrocie. Nowych przypadków mniej niż tydzień temu

Współczynnik reprodukcji wirusa w tej chwili wynosi dla naszego kraju 0,95, czyli jak pokazuje statystyka - to okres, kiedy piąta fala jest w odwrocie. Nowych przypadków dzisiaj będzie zdecydowanie mniej niż tydzień temu - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie PR24. Tydzień temu, 7 lutego, zanotowano 24 404 nowe przypadki zakażenia oraz 10 zgonów. Dodał, że w szpitalach nie przybywa pacjentów z COVID-19.

Wiceszef resortu zdrowia ostrzegał, by nie lekceważyć wirusa, mimo że nowych przypadków jest coraz mniej. Przekazał również, że wariant Omikron dominuje w naszym kraju i jest to 96 proc. nowych przypadków. 

Kraska: Koronawirus zostanie z nami na dłużej

Wiceszef podkreślił, że "pewne nawyki, pewne zasady, do których już jesteśmy przyzwyczajeni, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka, to powinno z nami zostać, może nie na zawsze, ale na pewno na dłuższy okres czasu".

Ocenił, że po dwóch latach pandemii widać, że takie działania są skuteczne i takich podstawowych zasad należy przestrzegać.

Reklama

- Koronawirus tak łatwo nie odejdzie z naszej codzienności, więc chyba musimy się nauczyć z nim na co dzień żyć - zaznaczył.

Odnosząc się do przebiegu pandemii w najbliższych miesiącach, przekazał, że według prognoz Ministerstwa Zdrowia na początku lub w połowie marca przypadków zakażenia będzie mniej.

- Naturalny przebieg pandemii będzie w tej chwili taki, że tych przepadków będzie coraz mniej - powiedział. Dodał, że także osób, które muszą być hospitalizowane, będzie mniej.

Jednocześnie przypomniał, że w okresie wiosny była zawsze kolejna fala pandemii, latem sytuacja się stabilizowała, a na jesieni znowu zwiększała się liczba zakażeń.

- Trudno wyrokować, co będzie na jesieni, czy będzie nowy mutant - ocenił.

Które organy dotyka koronawirus?

Wiceminister przypomniał, że początkowo specjaliści uważali, że powikłaniami pocovidowymi może zostać dotknięty jedynie układ oddechowy.

- Na dzień dzisiejszy widzimy, że nie ma właściwie takiego organu, który mógłby nie być dotknięty zakażeniem koronawirusem i nie dawać jakiś odległych powikłań - zaznaczył.

Wymienił m.in. układ krążeniowo-naczyniowy, a także sferę psychiczną. - Te powikłania są dość różne - powiedział. Dodał, że trudno jest dokładnie ocenić, które powikłania są po zakażeniu COVID-19, bo "cała gama tych powikłań jest bardzo duża".

Jednocześnie polityk wskazywał na konieczność działania ośrodków rehabilitacyjnych.

Odnosząc się do kwestii tzw. długu zdrowotnego spowodowanego przez pandemię, stwierdził, że "Polacy nie chcieli się badać" m.in. dlatego, że uważali, że mogą się zarazić w szpitalu.


- I w onkologii, i w innych specjalizacjach, myślę tutaj o kardiologii, ten dług zdrowotny jest bardzo duży - powiedział. Dodał, że będzie on odrabiany w najbliższych miesiącach, a nawet w najbliższych kilku latach.

Wyjaśnił, że w wyniku przekształcania oddziałów szpitalnych w covidowe chorzy nie mogli skorzystać z pomocy, bo nie było dla nich łóżek w szpitalach.

Wiceminister zdrowia zaapelował także do Polaków, by "nie czekali aż sytuacja się uspokoi", ponieważ "w wielu chorobach czas ma ogromną rolę". - Nie przegapmy tego momentu - stwierdził.

Mówiąc o dzieciach do piątego roku życia, zauważył, że cały czas nie ma dla nich szczepionki i jest to duże niebezpieczeństwo. Wskazywał, że ich układ immunologiczny dopiero dojrzewa i możliwe są ciężkie powikłania pocovidowe.

Minister zdrowia: w najbliższych dniach czekają nas spadki zakażeń

W niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał prognozy, z których wynika, że w najbliższych dniach czekają nas spadki liczby zakażeń koronawirusem.

"Tygodniowa średnia dzienna liczba zleceń na testy (wystawianych przez POZ, infolinie i formularz) spadła od apogeum piątej fali z 76 do 42 tys. W tym czasie odsetek pozytywnych testów zmniejszył się z 36 do 29 proc. W tym tygodniu czekają nas kolejne spadki liczby zakażeń" - wskazał w niedzielę na Twitterze szef MZ.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy odnotowano w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 5 402 289 przypadków. Dane publikowane przez MZ mówią, że zmarło 108 120 osób z COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy