Reklama

Reklama

"To prawdopodobnie coś gorszego niż mutacja". Nowy wariant koronawirusa

Nowy wariant koronawirusa XBB po Singapurze i Tajlandii pojawił się w Wielkiej Brytanii. Zdaniem wirusologa prof. Tomasza Dzieciątkowskiego może to oznaczać nową falę zakażeń w Polsce ciągu trzech do ośmiu tygodni. Nie wiadomo także jeszcze, czy nowy wariant Covid jest groźny. Ekspert zachęcił do przyjmowania dawki przypominającej szczepionki oraz stosowania zasady DDM: dezynfekcja, dystans, maseczki.

Zdaniem wirusologa prof. Tomasza Dzieciątkowskiego nowy wariant koronawirusa może się okazać niezwykle niebezpieczny. Według niego nowa postać wirusa Sars-CoV-2 odpowiedzialna za wzrost zakażeń w Tajlandii, Singapurze i prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii to bowiem tak zwany rekombinat.

- Rekombinaty powstają, gdy w organizmie człowieka dojdzie do jednoczasowego zakażenia dwoma odmiennymi wariantami koronawirusa. Po takim "spotkaniu" mogą wymienić się one fragmentami swojej informacji genetycznej. W ten sposób szybciej oraz gwałtowniej powstaje nowa linia genetyczna wirusa - powiedział wirusolog "Pulsowi Medycyny". - To potencjalnie bardzo groźna sytuacja - wyjaśnił.

Reklama

Dzieciątkowski dodał, że nowy wariant to miks linii BM.1.1.1 z BJ.1. Wywodzą się one z kolei od linii BA 2.75.2 wariantu Omikron, który miał największą - jak dotąd - zdolność ucieczki immunologicznej dzięki odmiennej budowie białka kolca.

"Wiemy już, że XBB odziedziczył właśnie tę potężną zdolność do ucieczki przed układem immunologicznym człowieka" - mówił Dzieciątkowski "Pulsowi Medycyny".

Dzieciątkowski: Szczepionki nadal są skuteczne

Ekspert uspokaja, że nie oznacza to, iż szczepionki staną się nieskuteczne. Pojawienie się wariantu, który charakteryzuje się omijaniem odpowiedzi immunologicznej wywołanej przyjmowaniem szczepionek sprawia, że są one jedynie "mniej skuteczne". Według Dzieciątkowskiego oznacza to, że należy przyjąć przypominająca dawkę szczepionki, tzw. "booster", który zwiększy liczbę produkowanych przeciwciał.

Po covidzie z 2020 roku nie ma śladu. To zupełnie inna choroba z innymi objawami

Jednocześnie Dzieciątkowski przyznał, że nie ma na razie miarodajnych danych, które określałyby, czy wirus XBB będzie bardziej groźny od innych wariantów. Przyznał, że wariant Omikron choć był łagodniejszy, wywołał większą falę hospitalizacji.

Jednocześnie poinformował, że w Polsce wciąż dominuje wariant BA.5. Jak stwierdził Polacy powinni wrócić do zasady DDM: dezynfekcja, dystans, maseczki. jak dodał sam nosi maseczką, np. w sklepie.

Powszechne szczepienia czwartą dawką szczepionki na koronawirusa ruszyły we wrześniu.

Resort zdrowia: 3295 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że w Polsce w ciągu doby było 3295 zakażeń koronawirusem, w tym 678 ponownych, nikt nie wyzdrowiał, odnotowano także 45 zgonów. 15 osób zmarło wyłącznie z powodu COVID-19, a 31 z powodu chorób współistniejących.

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Ministerstwo podało aktualne dane

Jak dotąd w Polsce łącznie zakaziło się 6 mln 318 tys. 840 osób (ponownych zakażeń było 143 tys. 633), z których z choroby wyszło 5 mln 335 tys. 926 pacjentów. 117 tys. 801 osób zmarło.

Łącznie wykonano 57 mln 43 tys. 339 szczepień na COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 22 mln 565 tys. 550 osób.

Reklama

Reklama

Reklama