Reklama

Reklama

​Od 1 lutego ważność unijnych certyfikatów covid skrócona do 9 miesięcy

Z 360 do 270 dni zostaje skrócona od wtorku ważność unijnych ceryfikatów COVID (UCC). Nowe przepisy dotyczą certyfikatów zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak i po dawkach przypominającej i dodatkowej. Wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Zgodnie z wydanym na początku stycznia komunikatem ministra zdrowia od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów COVID (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, dawce przypominającej i dodatkowej, została skrócona z 360 dni do 270 dni.

Dawka dodatkowa i dawka przypominająca. Czym się różną?

Dawka dodatkowa uzupełniająca, podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca. Podawana jest, by osiągnąć optymalne zabezpieczenie przed chorobą.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym po pięciu miesiącach od ukończenia podstawowego schematu szczepień przeciw COVID-19, aby poprawić, utrwalić i przedłużyć ochronę po szczepieniu.

Reklama

Czym jest paszport covidowy?

Certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw COVID-19, status ozdrowieńca lub też negatywny wynik testu diagnostycznego, wprowadzono w krajach UE na początku lipca 2021 r., by ułatwić przemieszczanie się w Unii Europejskiej podczas pandemii.

Certyfikat covidowy można otrzymać w formie wydruku po wykonaniu iniekcji w punkcie szczepień lub pobrać przez Internetowe Konto Pacjenta albo mieć je dostępne w aplikacji mojeIKP i mObywatel.


Reklama

Reklama

Reklama