Reklama

Obowiązkowe szczepienia dla medyków. Minister Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie

Minister Zdrowia podpisał w środę rozporządzenie dotyczące obowiązkowych szczepień dla zawodów medycznych. W związku z tym 1 marca 2022 r. każdy pracownik ochrony zdrowia będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia - poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

W związku z podpisaniem rozporządzenia o obowiązkowych szczepieniach w środę, 22 grudnia, minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na swoim Twitterze: "Dziś podpisałem odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie. Medycy dają dobry przykład swoim pacjentom! #szczepimysie"

W poście minister udostępnił także stanowisko Samorządów Zawodów Medycznych, w którym specjaliści zabrali głos w sprawie obowiązkowych szczepionek przeciw COVID-19 dla medyków.

"Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych"

W stanowisku Samorządów Zawodów Medycznych z dnia 20 grudnia 2021 r. czytamy, że "szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć cywilizacyjnych w zakresie ochrony zdrowia i stanowią najskuteczniejszą metodę zapobiegania groźnym dla życia i zdrowia chorobom zakaźnym".

Reklama

"Samorządy Zawodów Medycznych rekomendują szczepienie ochronne przeciwko COVID-19 jako podstawę profilaktyki związaną ze zwalczaniem pandemii COVID-19, dlatego nie dostrzegają przeciwwskazań do wprowadzenia przez Rząd RP obowiązkowych szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 wobec osób wykonujących zawody medyczne" - głosi dokument.

Szczepienia dla medyków. Do 1 marca obowiązek udokumentowania szczepień

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz informował, że w rozporządzeniu mowa jest "obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju wraz z aptekami". 

- Czyli każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy medykiem nie jest, z pierwszym marca będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia - zaznaczył Andrusiewicz.

Rzecznik sprecyzował także, że "oznacza to, że do 1 marca taka osoba będzie musiała być zaszczepiona, a nie, że 1 marca dopiero rozpocznie szczepienia, więc od 1 marca, zgodnie z rozporządzeniem będzie obowiązek udokumentowania szczepień w podmiotach medycznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy