Reklama

Reklama

Małopolska kurator oświaty krytycznie o obowiązku szczepień. Minister zdrowia reaguje

- Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, aby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, zwłaszcza jeśli mówimy o szczepionkach. Jak wszyscy wiedzą, konsekwencje tego eksperymentu nie zostały jeszcze stwierdzone - oznajmiła Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, zapytana o obowiązkowe szczepienia nauczycieli. Do jej wypowiedzi odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. - Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu - powiedział. "Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki" - oświadczyła po kilku godzinach Nowak.

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak została zapytana na antenie radia Zet, czy szczepienia dla nauczycieli powinni być obowiązkowe. 

- Z mojego punktu widzenia nie, absolutnie nie. Uważam, że człowiek dorosły, człowiek wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać - powiedziała. 

- Nie zgadzam się z pomysłem, aby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać, szczególnie jeśli mówimy o szczepionkach. Jak wszyscy wiemy, konsekwencje tego eksperymentu nie zostały jeszcze stwierdzone. Nie wyobrażam sobie, żeby można było kogokolwiek zmuszać - dodała Barbara Nowak. 

Reklama

Adam Niedzielski: Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu

Do wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty odniósł się na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski

- O takich wybrykach słyszymy od czasu do czasu, że znajduje się osoba, jeśli można powiedzieć "oświecona", która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki. Niestety to są oczywiście kolejne wpadki, niefortunne wypowiedzi - powiedział szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej. 

Jak dodał, według danych z Polski szczepienie chroni "60-krotnie w stosunku do osób niezaszczepionych" (chodzi o ciężki przebieg choroby i zgon - przyp. red.). 

- Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu. Jeżeli ktoś chce zaistnieć medialnie, to powinien zdawać sobie sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność, bo każda osoba, która po takiej wypowiedzi zwątpi, zrezygnuje ze szczepienia, to jest osoba, której życie i zdrowie obciąża odpowiedzialność tych autorytetów - powiedział Adam Niedzielski. 

- Oczywiście, że [Barbara Nowak] powinna ponieść konsekwencje - dodał minister zdrowia. Jego zdaniem takie osoby nie powinny brać odpowiedzialności za edukację.

Barbara Nowak: Nie powinnam

Po kilku godzinach i krytyce również ze strony ministra edukacji Przemysława Czarnka Barbara Nowak posypała głowę popiołem.

"Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego" - oświadczyła na Twitterze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy