Koronawirus w Polsce. Poluzowane restrykcje. Co się zmieni?
4 maja zaczynają obowiązywać nowe wytyczne związane z epidemią COVID-19 w Polsce. Wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych znowu są w pełni otwarte. Działalność wznawiają muzea i galerie sztuki. Zmiana także w szpitalach - zabiegi planowe zostają wznowione.
Na początku maja wchodzą w życie nowe regulacje wynikające z opublikowanego w czwartek rozporządzenia Rady Ministrów, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Centra handlowe w pełni otwarte
Od wtorku wszystkie sklepy w centrach handlowych, a także meblowe i budowlane działają w reżimie sanitarnym. Gastronomia może działać w opcji na wynos lub w dostawie do połowy maja, od tego terminu zgodnie z zapowiedziami rządu klienci będą mogli korzystać z ogródków na zewnątrz obiektów.
We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.
Otwarte muzea
Działalność mogą wznowić muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą. W myśl rozporządzenia w tych placówkach może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Utrzymany jest również obowiązek zakrywania ust i nosa.
Jak przypomina Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku zbiorów prezentowanych na wolnym powietrzu oraz w lasach, ogrodach i parkach zabytkowych należących do instytucji kultury.
W tego typu przestrzeniach otwartych nie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.
Decyzje odnośnie terminu i zakresu otwarcia instytucji kultury podejmuje jej dyrektor, w zależności od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.
Zabiegi planowe w szpitalach zostają wznowione
Zmiana także w szpitalach. Ograniczone lub zawieszone w ostatnich tygodniach ze względu na pandemię COVID-19, zabiegi planowe w szpitalach zostają wznowione.
Narodowy Fundusz Zdrowia, na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wydał w ubiegłym tygodniu zalecenie, by od 4 maja wznowić ograniczoną lub zawieszoną realizację świadczeń wykonywanych planowo. Decyzję umotywowano poprawą sytuacji epidemicznej.
8 marca NFZ w związku z rozwojem epidemii zaleciło ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo.
Zalecenie dotyczyło przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.
Którzy uczniowie wracają do szkół?
Uczniowie klas I-III szkół podstawowych w całym kraju wracają do nauki stacjonarnej. Uczniowie klas starszych: klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych nadal uczą się zdalnie. Za dwa tygodnie - od 17 maja będą uczyć się hybrydowo.
Zajęcia w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego nadal w całym kraju mogą odbywać się stacjonarnie, a w kształceniu zawodowym można realizować zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.
Co z maseczkami?
Wciąż należy przestrzegać obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rząd zapowiedział, że 15 maja zdecyduje o ewentualnym zniesienie tego obowiązku na wolnym powietrzu, o ile nowych zakażeń będzie mniej niż 15 na 100 tysięcy.
PAP/INTERIA.PL