Reklama

Reklama

Jak rozwinie się fala Omikrona? Minister podał dwa scenariusze

- W najlepszym scenariuszu apogeum to będzie 60-70 tysięcy zakażeń dziennie, a w najgorszym 140 tysięcy - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej. Jak dodał, w zależności od tego, który z tych scenariuszy się spełni, apogeum piątej fali nastąpi albo w połowie lutego, albo będzie przesunięte na przełom lutego i marca.

- Ostatni tydzień to eksplozja pandemii powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, piąta fala trwa. Za jej skalę odpowiada wariant Omikron.

- Mamy do czynienia z podwajaniem liczb infekcji. Niestety widzimy, że to nie jest chwilowa dynamika - zaznaczył. Tłumaczył, że cały czas wzrasta liczba zleceń na badania PCR. - Poniedziałkowa liczba zleceń na badania była potężna, w kolejnych dniach nie obserwujemy spadku, ale dalsze ich przyrastanie. To znaczy, że nie ma szans, by te trendy wzrostowe uległy jakiejkolwiek zmianie - zapowiedział Niedzielski. 

Reklama

Niedzielski o scenariuszach: Możliwe nawet 140 tys. zakażeń

Przedstawił też dwa scenariusze dalszego rozwoju pandemii

- Scenariusze zakładają, że w najlepszej sytuacji będziemy mieć apogeum na poziomie 60-70 tys. zakażeń dziennie, a w najgorszym będzie ich 140 tys. W zależności od tego, który scenariusz się spełni, apogeum nastąpi albo w połowie lutego, albo będzie przesunięte na koniec lutego i początek marca - powiedział minister zdrowia. 

W związku z tak dużą liczbą spodziewanych zakażeń, minister przyznał, że ryzyko kryzysu w szpitalach jest najwyższe od początku całej pandemii. - Najbliższy tydzień to czas, kiedy będziemy mogli zweryfikować, w jaki sposób zakażenia przełożą się na hospitalizację - poinformował Niedzielski. 

- Cały czas mamy nadzieję, że liczba infekcji będzie w mniejszym stopniu przekładała się na obciążenie infrastruktury szpitalnej - mówił, wskazując jednocześnie, że w krajach, gdzie Omikron jest wariantem dominującym "poziom zaszczepienia jest większy", co przekłada się na mniejszą liczbę hospitalizacji.

Omikron powodem zmian. Krótsza kwarantanna i testy w aptekach

Na wspólnej konferencji minister zdrowia i premier poinformowali o zmianach w związku z falą Omikrona.

- Uruchamiamy powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Testy będą przeprowadzane w placówkach, które są odpowiednio przygotowane infrastrukturalnie - powiedział Adam Niedzielski. Testy będą darmowe i ewidencjonowane w statystyce zakażeń.

Skrócona zostanie też kwarantanna - do siedmiu dni. Premier Morawiecki zaapelował też, by wszędzie gdzie to możliwe, przejść na pracę zdalną. 

Więcej szczegółów tutaj: Wojna z Omikronem. Zobacz, co się zmieni 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy