Reklama

Reklama

Czy noszenie maseczek ma sens? Spór ekspertów w "Gościu Wydarzeń"

​- Powinniśmy nosić maski w pomieszczeniach - stwierdził w dogrywce "Gościa Wydarzeń" w Interii lekarz Bartosz Fiałek. Zdaniem Piotra Witczaka, biologa medycznego, nie ma to sensu z punktu widzenia rozprzestrzeniania się epidemii. Mówił on natomiast o negatywnych aspektach zasłaniania nosa i ust.

- Powinniśmy nosić maski w pomieszczeniach - stwierdził jednoznacznie Bartosz Fiałek. Przywołał przy tym badania przeprowadzone w Bangladeszu i opublikowane w piśmie naukowym "Scientific American", z których wynika, że w zamkniętych pomieszczeniach powinno nosić się maseczki o wyższym stopniu ochrony, czyli KN95 albo FFP2. - One realnie zmniejszają ryzyko transmisji wirusa. Oczywiście nie o sto procent, ale ono jest mniejsze - tłumaczył.

Witczak o "skutkach ubocznych" noszenia maseczek

Zdaniem Piotra Witczaka, biologa medycznego, badania z Bangladeszu są niewiarygodne. - Różnice statystyczne były wątpliwe, a testy, które były tam stosowane, nie były dokładnie skalibrowane. Skuteczność bezwzględna (maseczek - red.) była poniżej jednej dziesiątej procenta - przekonywał.

Reklama

Witczak przyznał, że jego zdaniem skutki uboczne masek przewyższają ewentualne korzyści. - Jest dużo aspektów. Rzeczywiście, te skutki uboczne są, znam co najmniej 65 badań, które pokazują, że maski powodują stany zapalne skóry, trudności z oddychaniem, spadek saturacji czy bóle głowy - wymieniał. 

- Nosimy te maski przez większość czasu bez sensu - podsumował, zaznaczając, że "Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oszacował, że 200 tys. osób musi nosić maski przez tydzień, żeby uniknąć jednej, łagodnej infekcji".

Całą rozmowę z ekspertami w programie "Gość Wydarzeń" można przeczytać tutaj.


   

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne