Reklama

Reklama

Wielka Brytania: Pierwszy duży festiwal muzyczny po lockdownie. Setki zakażonych

Ponad tysiąc uczestników Latitude Festival w Anglii otrzymało pozytywny wynik testu na koronawirusa po tym, jak wzięli udział w lipcowej imprezie. Warunkiem uczestnictwa był dokument potwierdzający zaszczepienie albo negatywny wynik testu. Jak w takim razie doszło do tylu zakażeń?

Festiwal był pierwszym tego rodzaju wydarzeniem po złagodzeniu obostrzeń przeciwepidemicznych. Na jego podstawie rząd miał oszacować ryzyko rozprzestrzeniania koronawirusa przez imprezy masowe.

Szczepienia i testy

Każdego dnia bawiło się tam ok. 37 tys. osób. Wszyscy uczestnicy musieli być w pełni zaszczepieni lub mieć negatywny wynik testu. Okazało się jednak, że 432 uczestników prawdopodobnie było w tym czasie zakażonych, ale nie wykazywali objawów - podaje BBC. 

Stuart Keeble, dyrektor Suffolk Public Health, powiedział, że koronawirus "nadal krąży po hrabstwie". Dane z siedmiu dni do 20 sierpnia włącznie pokazują, że Suffolk na wschodzie Anglii miał 241 przypadków koronawirusa na 100 tys. osób.

Reklama

Rekomendacja sekretarza kultury

Rada Hrabstwa Suffolk poinformowała, że spośród 1050 osób, u których wynik testu na obecność COVID-19 był pozytywny, 175 mieszkało w Suffolk. Wskazano, że większość ludzi była w pełni zaszczepiona.

Sekretarz kultury Oliver Dowden powiedział, że rządowe wydarzenia testowe pokazały, że "możemy bezpiecznie przywrócić masowe wydarzenia sportowe i kulturalne". - Jednak ważne jest, aby ludzie zachowali ostrożność podczas przebywania w bardzo zatłoczonych miejscach - dodał. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama