Reklama

Reklama

Twórca szczepionki przeciw COVID-19: Nie możemy szczepić wszystkich co pół roku

- Próba szczepienia całej populacji świata co pół roku jest niewykonalna i zamiast podawać kolejne dawki wszystkim, należy skoncentrować się na szczególnie zagrożonych osobach - wskazał Andrew Pollard, jeden z twórców szczepionki na koronawirusa opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca.

- Nie możemy co pół roku szczepić planety na COVID-19 - podkreślił naukowiec w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "The Telegraph".

Potrzeba więcej danych, aby ustalić "czy, kiedy i jak często będą potrzebowali dodatkowej dawki ci, którzy są zagrożeni" - dodał Pollard.

Uznał, że nie wiadomo jeszcze, czy naprawdę potrzebna jest czwarta dawka szczepionki, oraz że powinno się podjąć decyzję o takiej kampanii szczepień dopiero po kolejnych badaniach.

Dawki przypominające

Tymczasem Izrael rozpoczął już szczepienia czwartą dawką, którą od poniedziałku mogą otrzymać w tym kraju wszyscy pracownicy ochrony zdrowia i osoby powyżej 60. roku życia. Także nowy minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach zapowiedział pod koniec grudnia, że Niemcy "będą potrzebowali czwartej dawki szczepionki" - przypomina Reuters.

Reklama

Pollard powiedział jednak w wywiadzie, że jeśli chodzi o pandemię, to "najgorsze jest już za nami" i aby wyjść na prostą, świat "musi tylko przebrnąć przez zimę".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy