Badania: Przyjęcie dwóch dawek szczepionki to o 41 proc. spadek ryzyka wystąpienia long covid

Oprac.: Paulina Eliza Godlewska
Przyjęcie dwóch dawek szczepionek przeciwko COVID-19 przed zakażeniem koronawirusem wiązało się z 41 proc. spadkiem ryzyka wystąpienia objawów tzw. long covid w porównaniu z osobami niezaszczepionymi - wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Badano skuteczność preparatów firm: Moderna, Pfizer oraz AstraZeneca.

Badanie przeprowadzono na próbie dorosłych Brytyjczyków w wieku od 18 do 69 lat, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki (Pfizer, Moderna, AstraZeneca - red.) co najmniej dwa tygodnie przed uzyskaniem pozytywnego testu na koronawirusa oraz osobach niezaszczepionych, którzy zgłaszali po co najmniej 12 tygodniach odczuwanie skutków COVID-19 - podaje Office for National Statistic.
U zaszczepionych mniejsze ryzyko long covid
Otrzymanie dwóch dawek szczepionki COVID-19 przed zakażeniem wiązało się z 41 proc. spadkiem ryzyka wystąpienia tzw. long covid w porównaniu do osób niezaszczepionych.
Długotrwałe objawy COVID-19 o różnym nasileniu zgłosiło 9,5 proc. uczestników badania zaszczepionych dwoma dawkami, w porównaniu z 14,6 proc. uczestników o podobnych cechach społeczno-demograficznych, którzy nie byli zaszczepieni przed zakażeniem.
Rodzaj szczepionki a long covid
Odpowiednie szacunki, dotyczące długotrwałych objawów COVID-19 na tyle ciężkich, że powodują ograniczenie codziennych czynności, wyniosły 5,5 proc. i 8,7 proc.
Przyjęty rodzaj szczepionki nie wpływał na prawdopodobieństwo zgłaszania objawów tzw. long covid - wynika z badania.
Long covid a wariant Omikron
W badaniu zaznaczono, że analiza ta została oparta na danych do 30 listopada 2021 r., a do oceny wpływu dawek przypominających i wariantu Omirkon potrzebny jest dłuższy czas obserwacji.