Reklama

Duże zmiany w 8. klasie szkoły podstawowej: Dwa nowe przedmioty i egzamin

Program nauczania w ósmej klasie szkoły podstawowej ulega pewnym modyfikacjom. Uczniowie nie będą już uczyli się dwóch lubianych przedmiotów, a na ich miejsce pojawią się nowe. Jakie jeszcze zmiany czekają ósmoklasistów w roku szkolnym 2022/2023? Co z egzaminami na zakończenie podstawówki?

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego już za nami. Dla uczniów ósmych klas jest on szczególnie ważny - zgromadzone na świadectwie oceny oraz wyniki egzaminów zdecydują o tym, do jakiej szkoły ponadpodstawowej się dostaną. Zmienia się również siatka przedmiotów - które z nich odpadają, a które pojawiają się po raz pierwszy?

8. klasie szkoły podstawowej. Ile godzin lekcyjnych?

Ósma klasa jest ostatnią w szkole podstawowej. Po jej zakończeniu uczniowie mogą wybrać spośród kilku rodzajów szkół ponadpodstawowych - liceów ogólnokształcących, techników lub szkół branżowych.

Siatka godzin ósmoklasistów nie różni się znacząco od tej, którą znają z ubiegłego roku. Wciąż będzie się w niej znajdowała taka sama liczba godzin języka polskiego (5 godzin w tygodniu), matematyki (4 godziny), języka obcego (3 godziny) i historii (2 godziny). Dwa razy w tygodniu pojawią się również: biologia, chemia, geografia i fizyka. 

Reklama

Na lekcje wychowania fizycznego uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej będą uczęszczali 3 razy w tygodniu, natomiast na informatykę i godzinę wychowawczą 1 raz.

Przedmioty w 8. klasie szkoły podstawowej - co się zmienia?

W ósmej klasie szkoły podstawowej pojawiają się dwa nowe przedmioty - wiedza o społeczeństwie (WOS w wymiarze 2 godzin tygodniowo) i edukacja dla bezpieczeństwa (EDB - 1 godzina w tygodniu). Ten pierwszy pozwoli uczniom przyswoić wiedzę dotyczącą polityki, życia społecznego i ekonomii, natomiast drugi ma na celu przygotowanie młodych ludzi do zachowania w sytuacjach kryzysowych. 

W planie lekcji znikają natomiast znane uczniom przedmioty - plastyka i muzyka.

Egzamin ósmoklasisty - terminy i planowane zmiany

Jak podaje CKE egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w dniach 23-25 maja. Zmiana terminu z kwietnia na maj sprawia, że uczniowie będą mieli więcej czasu na naukę. 

Co więcej, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, egzamin ósmoklasisty 2023 będzie się składał tak jak do tek pory jedynie z trzech przedmiotów- języka polskiego,  wybranego języka obcego nowożytnego i matematyki. Nie będzie egzaminu z przedmiotu dodatkowego, który prawdopodobnie zostanie wprowadzony dopiero w 2024 roku.

Tak, jak do tej pory, egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, opierających się na obowiązującej podstawie programowej. Szczegółowa lista wymagań zostanie ogłoszona w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki.

Czytaj również:

Nauka strzelania, HiT i nowa matura - jakie jeszcze zmiany czekają uczniów w tym roku szkolnym?

Wyprawka szkolna przez rok zdrożała ponad 14 procent

300 plus na nowy rok szkolny. Do kiedy można składać wnioski?

Zobacz także

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy