Reklama

Sondaż na temat szczepień przeciw COVID-19. Coraz więcej Polaków mówi "tak"

Rośnie liczba Polaków, którzy przekonują się do zaszczepienia przeciw COVID-19. Obecnie taką chęć wyraziło 60,9 proc. ankietowanych - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

"Rzeczpospolita" opublikowała najnowszy sondaż IBRiS, który został przeprowadzony w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów. Wynika z niego, że obecnie przeciwko COVID-19 chce się zaszczepić 60,9 proc. ankietowanych.

- Przy czym zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi - czytamy.

Gazeta wskazuje, że styczniowy sondaż pokazał wzrost chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19, w porównaniu z poprzednim sondażem z drugiej połowy grudnia aż o 14 punktów procentowych. - Przy czym największy spadek odnotowano wśród osób, które przed świętami twierdziły, że "raczej się nie zaszczepią". W grudniu odpowiedziało tak 27,1 proc. respondentów. Trzy tygodnie później grupa ta stopniała do 11,8 proc. - pisze "Rz".

Reklama

- Nie zmieniła się natomiast za bardzo grupa osób zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu - 16,3 proc. - podaje dziennik.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef IBRiS Marcin Duma zauważył dwie przyczyny zwiększonej liczby osób chętnych na szczepienia. - Pierwsza to fakt, że szczepienia już ruszyły i nie ma zbyt wielu sygnałów o działaniach niepożądanych. Ludzie obawiali się, że szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie może nie być bezpieczna - powiedział szef IBRiS.

- Drugim powodem wskazanym przez eksperta jest coraz większe zmęczenie obostrzeniami sanitarnymi. A szczepienie wydaje się jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad własnym życiem - czytamy. 

Ładowanie...
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy