Reklama

Kraken - nowy wariant koronawirusa - jest już w Polsce. Jakie ma objawy?

Kraken jest nowym subwariantem omikrona. Aktualnie jest wykrywany głównie w USA, ale przypadki zachorowań zarejestrowano również w Polsce. Wyjaśniamy jakie są objawy i czym charakteryzuje się agresywna odmiana koronawirusa.

Rok 2020 zostanie już na zawsze zapamiętany jako początek pandemii koronawirusa. COVID-19 sparaliżował cały świat. Pierwsze szczepionki podano pod koniec 2020 roku. 

Wydawało się, że pandemia dobiegła końca, jednak w ostatnim czasie pojawiają się informacje o coraz to nowszych wariantach wirusa. Jednym z nich jest XBB. 1.5., czyli kraken. Co warto wiedzieć o nowej odmianie? Jakie ma objawy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

XBB. 1.5. – co trzeba wiedzieć o krakenie?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała XBB. 1.5. za wersję koronawirusa, która jak dotychczas rozprzestrzenia się w najszybszym tempie. Jest to agresywny wariant omikrona. Aktualnie najwięcej przypadków krakena - XBB. 1.5. - stwierdzono w USA.

Reklama

Czytaj również: Chiny. Koronawirus: Zapełnione szpitale i kolejki karawanów do krematoriów

Kraken zaczął ekspansję w grudniu. Do 13 stycznia stanowił już 43 proc. przypadków w USA. Informacje przedstawiło CDC - Centers for Disease Control and Prevention.

Czym kraken różni się od pozostałych odmian koronawirusa?

Z badań przeprowadzonych przez John Hopkins Hospital wynika, że kraken ma silniejsze zdolności wiązania się z docelowym receptorem gospodarza. Właśnie to sprawia, że jest bardziej skuteczny w rozprzestrzenianiu się i również bardziej zakaźny. WHO określiła odmianę XBB. 1.5. jako najbardziej zaraźliwy szczep spośród wszystkich dotychczasowych wariantów COVID-19.

Kraken: Jakie ma objawy?

Zgodnie z wynikami dotychczasowych badań, objawy zakażenia krakenem są podobne do tych, które wywoływały wcześniejsze szczepy koronawirusa. Na razie nie ma informacji o tym, by przy XBB. 1.5. choroba miała cięższy przebieg.

To, co odróżnia krakena, to duża zdolność do wymijania odpowiedzi immunologicznej powstałej w wyniku szczepienia, a także wcześniejszej infekcji. Wiąże się to z większym ryzykiem ponownych zakażeń.

Warto wiedzieć, że do objawów krakena zalicza się:

  • Wysoką gorączkę;
  • Intensywny kaszel;
  • Ból gardła;
  • Bóle mięśniowe;
  • Złe samopoczucie.

Czy kraken jest już w Polsce?

Kraken został już wykryty w 35 krajach na świecie. W Europie zdiagnozowano go w takich państwach: Dania, Francja, Austria, Holandia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Islandia, Belgia, Czechy, Portugalia i Irlandia. Zgodnie z wypowiedzią Wojciecha Andrusiewicza - rzecznika Ministerstwa Zdrowia, kraken dotarł również do Polski.

informacji podanej przez Polsat News Wojciech Andrusiewicz przyznał, że kraken jest bardziej zakaźny, jednak uspokoił, że nie stanowi większego zagrożenia w przebiegu covidu. Aktualnie w Polsce zarejestrowano dwa przypadki krakena (stan na 25.01.23).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama