Rewolucja dla pacjentów i szpitali. Przełomowa zmiana już od 1 lutego
Z dniem 1 lutego 2023 roku zmienią się zasady finansowania pobytu pacjenta w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia za pierwsze takie dni zapłaci znacznie więcej. To z kolei oznacza, że na konta bankowe placówek medycznych trafi więcej środków. Zmienia się również wysokość finansowania w sytuacji przyjęcia oraz wypisu pacjenta w tym samym dniu. W konsekwencji szpitale przyjmą więcej chorych.
Już od 1 lutego 2023 stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Jak tłumaczy Narodowy Fundusz Zdrowia, głównym założeniem jest dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji. I to już od pierwszego dnia pobytu w placówce medycznej. Co to oznacza?
Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację i wypis w tym samym dniu. Kwota za pobyt pacjenta w szpitalu w kolejnych dniach będzie stopniowo rosnąć, tak by trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.
CZYTAJ TAKŻE: E-zwolnienie lekarskie oraz wizyta online
Obecnie NFZ płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. Do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji.
Rewolucja w finansowaniu pobytu w szpitalu ma gwarantować szybsze otrzymanie pomocy. Dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. To, zdaniem NFZ sprawi, że pacjenci będą mogli być szybciej wypisywani ze szpitali. A to z kolei ma przyczynić się do tego, że placówki będą mogły przyjąć więcej chorych.