Reklama

Rewolucja dla pacjentów i szpitali. Przełomowa zmiana już od 1 lutego

Z dniem 1 lutego 2023 roku zmienią się zasady finansowania pobytu pacjenta w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia za pierwsze takie dni zapłaci znacznie więcej. To z kolei oznacza, że na konta bankowe placówek medycznych trafi więcej środków. Zmienia się również wysokość finansowania w sytuacji przyjęcia oraz wypisu pacjenta w tym samym dniu. W konsekwencji szpitale przyjmą więcej chorych.

Finansowanie pobytu w szpitalu: zmiany od lutego

Już od 1 lutego 2023 stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Jak tłumaczy Narodowy Fundusz Zdrowia, głównym założeniem jest dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji. I to już od pierwszego dnia pobytu w placówce medycznej. Co to oznacza?

Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację i wypis w tym samym dniu. Kwota za pobyt pacjenta w szpitalu w kolejnych dniach będzie stopniowo rosnąć, tak by trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

CZYTAJ TAKŻE: E-zwolnienie lekarskie oraz wizyta online

Reklama

Obecnie NFZ płaci za pobyt w szpitalu od pierwszego dnia. Do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji.

Zmiany w finansowaniu pobytu w szpitalu: łatwiej o pomoc

Rewolucja w finansowaniu pobytu w szpitalu ma gwarantować szybsze otrzymanie pomocy. Dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. To, zdaniem NFZ sprawi, że pacjenci będą mogli być szybciej wypisywani ze szpitali. A to z kolei ma przyczynić się do tego, że placówki będą mogły przyjąć więcej chorych.

To jednak nie wszystko. Zmiany mają też korzystnie wpłynąć na ekonomiczną sytuację szpitali. Z jednej strony zwiększą się dochody placówek. Z drugiej natomiast znacznie obniżą koszty. W efekcie zmian w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo minimum 200 mln zł.

Szpitale mają czas do końca stycznia

Specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje, trafiły do placówek  pod koniec 2022 roku. Narodowy Fundusz Zdrowia dał szpitalom miesięczny bufor. Dzięki temu wprowadzenie zmian w finansowaniu pobytu pacjentów w placówkach ma odbyć się naturalnie

Nowy mechanizm sprawi, że dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Ten stosowany dzisiaj jest ograniczony chociażby przez sytuacje, kiedy chory jest hospitalizowany, choć jego problem zdrowotny mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym.

CZYTAJ TAKŻE: 

NIK: Tymczasowy szpital to samowola budowlana na prywatnej działce, której koszt zawyżono o 11 mln

Ujawniono, że w Chinach na COVID-19 zmarło w ciągu miesiąca 60 tys. osób. Zalecenia WHO dla Pekinu

Rząd Wielkiej Brytanii zablokuje ustawę o zmianie płci. Pierwsza taka decyzja

                        

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy