Kradzież biżuterii w Sopocie. Złodziej zatrzymany w Kosowie

Bartłomiej Kwapisz

Oprac.: Bartłomiej Kwapisz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
306
Udostępnij

W Prisztinie zatrzymano drugiego z mężczyzn podejrzanego o kradzież biżuterii wartej milion euro w Sopocie. Wobec braku umowy o ekstradycję z Kosowem prokuratura wnioskuje o wykonanie czynności w ramach międzynarodowej pomocy prawnej. Pierwszy z podejrzanych aktualnie przebywa w polskim areszcie.

W wyniku kradzieży obywatel Szwecji stracił kilkaset sztuk pierścionków. Zdjęcie ilustracyjne
W wyniku kradzieży obywatel Szwecji stracił kilkaset sztuk pierścionków. Zdjęcie ilustracyjneANUSAK LAOWILAS / NurPhotoAFP

Informację o zatrzymaniu drugiego podejrzanego w sprawie kradzieży biżuterii wartej milion euro przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Mariusz Duszyński.

Do przestępstwa doszło 25 marca 2023 r. w Sopocie. Nieznani sprawcy wybili szybę w zaparkowanym w pobliżu restauracji nissanie i ukradli z bagażnika auta walizki i torby. Pokrzywdzony przechowywał w nich biżuterię, którą wystawiał na odbywających się w tamtym czasie targach Amberif Spring.

Obywatel Szwecji stracił kilkaset sztuk pierścionków, naszyjników i bransolet wykonanych ze złota. Biżuteria była wysadzana kamieniami szlachetnymi, m.in. diamentami, szmaragdami, szafirami i rubinami.

Zuchwała kradzież w Sopocie. Podejrzany ujęty w Niemczech

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego prokurator wydał postanowienie o przedstawieniu zarzutów dwóm obywatelom Kosowa: 56-letniemu Jetonowi B. i 50-letniemu Andrei M. Zarzucił im popełnienie kradzieży z włamaniem biżuterii o wartości miliona euro, o czym informował w grudniu 2024 r. prokurator Duszyński.

Duszyński dodał, że prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na 14 dni od dnia zatrzymania i wydał za podejrzanymi list gończy oraz Europejski Nakaz Aresztowania.

Przełom w sprawie nastąpił 17 października 2024 r., kiedy w Niemczech policja zatrzymała Andreę M. W listopadzie mężczyzna został przekazany polskim organom ścigania. 29 listopada usłyszał zarzuty.

- Andrea M. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek i przedłużył je do 14 lutego 2025 r. - informował prokurator Duszyński.

Biżuteria za milion euro skradziona. Zatrzymanie w Kosowie

Drugi z podejrzanych został zatrzymany 10 stycznia w kosowskiej Prisztinie.

- Sąd Rejonowy w Prisztinie wydał postanowienie o zastosowaniu wobec podejrzanego Jetona B. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 40 dni. Jednak z uwagi na to, że Rzeczpospolita Polska i Republika Kosowo nie podpisały umowy dotyczącej ekstradycji brak jest podstawy prawnej do nadania biegu wnioskowi ekstradycyjnemu - przekazał we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Podkreślił, że nie jest możliwa również bezumowna ekstradycja, bowiem Polska nie może złożyć zapewnienia, na zasadzie wzajemności obowiązującej w prawie międzynarodowym, że w przypadku przekazania przez władze Kosowa wniosku o ekstradycję, wyda obywatela polskiego.

- Wobec czego w najbliższym czasie prokurator skieruje do władz Kosowa wniosek o wykonanie, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, czynności procesowych z udziałem podejrzanego - zaznaczył Duszyński.

Gdańska prokuratura podkreśla, że śledztwo pozostaje w toku.

----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Błaszczak w "Graffiti" skonfrontowany ze słowami Kaczyńskiego: To była inna sytuacjaPolsat News
PAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
177
Super
relevant
67
Hahaha
haha
28
Szok
shock
10
Smutny
sad
13
Zły
angry
11
Lubię to
like
Super
relevant
306
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na