Reklama

Reklama

Irena Horban nie żyje. Była działaczką społeczną, matką prof. Andrzeja Horbana

W wieku 95 lat zmarła Irena Horban, sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie współzałożycielka Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", działaczka społeczna oraz samorządowa, nauczycielka historii. Była matką prof. Andrzeja Horbana, który jest szefem Rady Medycznej przy premierze.

O śmierci Ireny Horban, urodzonej w 1926 r., poinformował Urząd Miasta Pruszkowa. Przypomniał, że mama prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera ds. COVID-19, była "niezwykle ważna i zasłużona" dla miasta.

Urzędnicy dodali, że podczas II wojny światowej pomagała ludności warszawskiej przetrzymywanej w obozie Dulag, a po tym, jak w stolicy wybuchło powstanie, stała się sanitariuszką.

"Wspaniały człowiek o wielkim sercu"

Po wojnie Irena Horban współzakładała Komitet Obywatelski "Solidarność", była też sekretarzem redakcji lokalnej gazety "Przegląd Pruszkowski". W wolnej Polsce działała jako miejska radna.

Reklama

Pruszkowski urząd podkreślił, że zajmowała się też pracą wydawniczą, a od 2001 r. była sekretarzem oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Irena Horban pracowała też jako nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Tomasza Zana w Pruszkowie. "Wspaniały człowiek o wielkim sercu i umyśle, ceniony pedagog, szanowany wychowawca młodych na zawsze pozostanie w naszej pamięci" - napisała we wspomnieniu społeczność szkoły. 

Odznaczenia dla Ireny Horban

Irenę Horban uhonorowano m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem Pro Patria Memoria, odznaką honorową "Działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych", Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużonego Działacza Kultury, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Wolności i Solidarności, medalem Pro Masovia oraz Złotym Krzyżem Zasługi za "20-letnią sumienną pracę pedagogiczną".

Data i godzina pogrzebu Ireny Horban

Od 27 września 2018 r. Irena Horban była Honorowym Obywatelem Pruszkowa. W związku z jej śmiercią, w tamtejszym magistracie można wpisać się do księgi kondolencyjnej. Będzie wystawiona do dnia pogrzebu, czyli 31 lipca. Uroczystości w kościele św. Kazimiera w Pruszkowie rozpoczną się o godz. 10:00.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy