Niezwykle znalezisko w lesie. Przeleżał pod ziemią blisko 80 lat

Dawid Kryska

Oprac.: Dawid Kryska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
192
Udostępnij

Jeden z leśników, spacerując po lesie Nadleśnictwa Bircza na Podkarpaciu, zauważył wystający z ziemi fragment metalu. Okazało się, że jest to fragment dzwonu cerkiewnego, który przeleżał w ziemi blisko 80 lat. Mimo upływu tylu lat znalezisko jest w bardzo dobrym stanie.

Niezwykłe znalezisko w polskim lesie
Niezwykłe znalezisko w polskim lesieRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KrośniePUSTE

Pod koniec kwietnia leśniczy Waldemar Grzebyk z leśnictwa Pechnów w Nadleśnictwie Bircza podczas obchodu lasu zauważył leżący pod warstwą ziemi i leśnej ściółki fragment metalu.

Początkowo mężczyzna myślał, że jest to stalowa obręcz koła wozu. Gdy jednak bliżej przyjrzał się znalezisku odkrył, że z ziemi wystaje fragment dzwonu.

Niezwykle znalezisko w lesie

Leśnik zabezpieczył to miejsce i zgłosił sprawę przełożonym. - Od razu nawiązaliśmy kontakt z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków Delegaturą w Krośnie w celu uzgodnienia sposobu dalszego postępowania ze znaleziskiem - powiedział Damian Kwiatkowski, zastępca nadleśniczego w Birczy.

16 maja odbyła się wizja terenowa. Specjaliści potwierdzili, że odkryty przedmiot to dzwon.

Prace wykopaliskowe odbyły się 3 czerwca. W akcji, poza archeologami, udział wzięli także członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja". Po około dwóch godzinach kopania wydobyto z ziemi dzwon o średnicy wieńca 60 cm, z płaskorzeźbą przedstawiającą podobiznę św. Michała Archanioła, patrona cerkwi z Jamnej Górnej.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w KrośniePUSTE

- Świątynia istniała do 1956 roku i była zlokalizowana w odległości około 300 metrów od miejsca odkrycia, stąd domniemanie, że dzwon pochodzi właśnie z tego obiektu - wyjaśnił nadleśniczy Kwiatkowski. - Z dedykacji wypisanej cyrylicą na płaszczu dzwonu wynika, że został on ufundowany w 1928 roku - dodał.

Zachował się w bardzo dobrym stanie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie poinformowała, że dzwon zachował się w bardzo dobrym stanie. Ma jedynie kilka wyszczerbień wieńca, które powstały zapewne jeszcze przed zakopaniem go. Dzwon nie posiada serca, które wprawiało w rezonans jego płaszcz.

- Jestem przekonany, że nie jest to ostatnie znalezisko na obszarze, gdzie do 1947 roku były ludne wsie, a dziś te dawne tereny zabudowane, użytkowane rolniczo i pastersko pokrywa las. Zapewne w przyszłości badacze dziejów i archeolodzy trafią na wiele innych, niemych świadków bardzo burzliwej historii tego zakątka Podkarpacia - podsumował Damian Kwiatkowski.

Znalezisko na razie trafiło na ekspozycję do Ośrodka Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Bircza. Docelowo dzwon znajdzie miejsce w muzeum.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Czarzasty: Mieszamy łyżką w tej samej opozycyjnej herbacie
      Czarzasty: Mieszamy łyżką w tej samej opozycyjnej herbacieRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      105
      Super
      relevant
      37
      Hahaha
      haha
      17
      Szok
      shock
      20
      Smutny
      sad
      9
      Zły
      angry
      4
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      192
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na