Reklama

Reklama

Zakład Karny w Kluczborku: Udaremniona próba przemytu narkotyku w papierze

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Kluczborku udaremnili próbę przemytu amfetaminy. Narkotyk warty około 50 tys. złotych był ukryty w kartkach papieru - powiedziała w piątek (12 czerwca) rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu kpt. Katarzyna Idziorek.

Jak poinformowała kpt. Katarzyna Idziorek, do zdarzenia doszło w ostatnią środę. "Po wpłynięciu przesyłki do więzienia i potwierdzeniu przez skazanego, że jest jej adresatem, otwarto list, w którym ujawniono dwie niezapisane kartki papieru. Uwagę funkcjonariuszy zwróciły dziwne zacieki widoczne na kartkach" - przekazała funkcjonariuszka Służby Więziennej.

Reklama

Wskazała, że wstępne badanie kartek papieru narkotestem wskazało obecność pochodnej amfetaminy. "Czarnorynkową wartość ujawnionego przemytu oszacowano na 50 tys. zł. Nadawcą listu miała być kancelaria adwokacka w Poznaniu" - podała.

"List został zabezpieczony i przekazany funkcjonariuszom policji z Kluczborka, którzy weryfikują, czy rzeczywiście nadawcą jest kancelaria, której adres widnieje na kopercie" - podkreśliła.

Nowe sposoby przemytu

Poinformowała również, że funkcjonariusze SW zauważyli w ostatnim czasie nowe sposoby przemytu na teren więzień. "Substancje narkotyczne próbuje się przemycać nasączając papier (koperty, kartki, zeszyty). Wcześniej podobne próby przemytu na Opolszczyźnie udaremniono w Areszcie Śledczym w Opolu (o wartości kolejno 60 tys. zł i 250 tys. zł) oraz w Oddziale Zewnętrznym w Prudniku (o wartości 75 tys. zł)" - tłumaczyła.

"O ile kartki nasączone takimi substancjami na wolności nie mają większej wartości, o tyle w warunkach więziennych ich cena idzie mocno w górę. Przy wykrywaniu takich prób przemytu najważniejsza jest praca profilaktyczna i wcześniejsze rozpoznanie. Nasi funkcjonariusze przygotowują się na nadejście takiej przesyłki, a później przy współpracy w Policją weryfikują, czy rozpoznanie było trafne" - zaznaczyła kpt. Katarzyna Idziorek.

Współpraca strażników więziennych z policją

Przekazała także, że efekty przynosi również współpraca strażników więziennych z policją. "Ostatnio przewodnik wraz z psem specjalnym Nadirem w Zakładu Karnego w Kluczborku uczestniczyli w policyjnej akcji wymierzonej w przestępczość narkotykową. We wskazanych przez kluczborską policję prywatnych domach, dokonano ich sprawdzenia pod względem obecności narkotyków" - powiedziała

"Przewodnik z psem specjalnym brali udział w przeszukaniach w trzech domach w okolicach Kluczborka. Dzięki ich skuteczności ujawniono środki narkotyczne o łącznej wadze pół kilograma, głównie amfetaminę i marihuanę. Współpraca obu służb jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zapobiegać przenikaniu substancji do więzień, jaki i jej rozprowadzaniu w warunkach wolnościowych" - dodała. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama