Reklama

Omikron. Wariant koronawirusa krążył po Hiszpanii wcześniej niż sądzono

Omikron pojawił się w Hiszpanii, na terenie Katalonii w połowie listopada 2021 r. - wynika z najnowszych ustaleń służb medycznych. Naukowcy znaleźli dowody na obecność wariantu koronawirusa w wodach ściekowych.

Jak poinformowała dr Carmen Cabezas, przedstawicielka katalońskich służb medycznych, potwierdzenie w wodach ściekowych regionu obecności nowego wariantu koronawirusa dotyczy całej drugiej połowy listopada 2021 r.

Służby medyczne Katalonii potwierdziły dotychczas dwa zakażenia u pasażerów samolotu, który przybył do tego regionu z Niemiec. Osoby te miały wcześniej kontakt z obywatelami RPA, gdzie pojawił się Omikron.

Systematyczne analizy wód

Podczas środowej konferencji w Barcelonie Cabezas wskazała, że Omikron może występować już powszechniej w Katalonii.

Reklama

Zobacz też: Szczepienia na COVID-19. Ile zgonów na covid z ostatniej doby stanowili niezaszczepieni?

Przypomniała, że władze Katalonii oraz poszczególne ośrodki badawcze z tego regionu prowadzą systematyczne analizy dotyczące obecności koronawirusa w wodach ściekowych.

Koronawirus rok wcześniej?

Najbardziej zaskakujące wyniki badań prowadzonych tą metodą przedstawił Uniwersytet Barceloński w swoim komunikacie z 26 czerwca 2020 r. Uczelnia podała wówczas, że analiza próbki wody pobranej z kanalizacji w stolicy Katalonii wykazała, że stwierdzono tam cząsteczki koronawirusa już 12 marca 2019 r., czyli niemal rok przed potwierdzeniem przez hiszpańskie służby epidemii COVID-19.

"Rezultaty badań dowodzą, że (...) wirus ten istniał o wiele wcześniej niż jakikolwiek potwierdzony przypadek COVID-19 na świecie" - napisała 26 czerwca 2020 r. w komunikacie katalońska uczelnia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | koroanwirus | Katalonia | Hiszpania | wariant Omikron

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy