Co zrobić, gdy ugryzie cię kleszcz? Ekspert radzi, jak go usunąć

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Jak co roku, w okresie wiosenno-letnim powraca temat kleszczy i zagrożeń z nimi związanych. Te niepozorne pajęczaki mogą przenosić groźne dla naszego zdrowia choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Wczesne znalezienie insekta na skórze i natychmiastowe jego usunięcie znacznie obniża ryzyko zakażeń i powikłań. Wyjęcie kleszcza nie zawsze wymaga wizyty u lekarza. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. W naszym artykule ekspert podpowiada, jak prawidłowo usunąć kleszcza.

Ekspert radzi, jak usunąć kleszcza! Sprawdź, czy też tak robisz
Ekspert radzi, jak usunąć kleszcza! Sprawdź, czy też tak robisz123RF/PICSEL

Kleszcze występują nie tylko na łąkach. Można je spotkać także w parkach, ogródkach przydomowych czy działkowych. Okazuje się, że w 2021 roku w Polsce wykryto ponad 12 tys. przypadków boreliozy oraz kilkaset przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Ponadto te insekty na dobre zadomowiły się nawet w centrach dużych miast. Właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie na co dzień. Jak uniknąć ugryzienia kleszcza? Jak go bezpiecznie wyciągnąć? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Jak atakują kleszcze?

Dorosłe samce kleszcza osiągają około 2,5 mm długości. Z kolei samice są nieco większe i mają około 3-4 mm. Wbrew powszechnej opinii, te insekty wcale nie przeskakują z drzewa ani nie spadają z niego. Oczekują na swoją ofiarę zazwyczaj wśród traw, w zaroślach lub pod liśćmi. Gdy przejdziemy obok, błyskawicznie haczykami przednich odnóży zaczepiają się o skórę lub ubranie. Następnie wędrują po ciele ofiary, szukając miejsca, które będzie najlepsze do wkłucia.

Jakie kolory przyciągają kleszcze? Ani jasne, ani ciemne. Pajęczaki te są ślepe, dlatego kolor naszego ubrania nie ma dla nich żadnego znaczenia. Kleszcze reagują natomiast na zapach potu, temperaturę ciała i drgania. Można je znaleźć w dowolnym miejscu na ciele, jednak najchętniej wybierają te fragmenty, gdzie skóra jest najcieńsza - pod pachami, kolanami, w pachwinach, na skórze głowy czy za uchem. Ze względu na to, że w ślinie pajęczaka znajduje się substancja znieczulająca, wkłucie kleszcza jest bezbolesne, dlatego często nie wiemy, że zostaliśmy zaatakowani.

Jak się chronić przed kleszczami? Jest kilka prostych sposobów 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak się chronić przed kleszczami? Podstawą jest odpowiedni strój. Niezależnie od temperatury, w czasie pobytu na terenach zielonych, postaw na ubrania z długim rękawem, wysokie skarpetki i zabudowane buty. Dzięki temu te niepozorne pajęczaki nie będą miały łatwego dostępu do naszego ciała.

Ponadto zakładając jasne ubrania, łatwiej nam będzie dostrzec kleszcza, który się na nich pojawił. Dodatkowym ubezpieczeniem są też preparaty odstraszające insektów, takie jak substancje chemiczne (dostępne w drogeriach) lub naturalne, własnoręcznie sporządzone mikstury. Po wyjściu z lasu lub parku należy dokładnie sprawdzić skórę.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kleszczamimateriały prasowe

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne? 

Kleszcze są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt domowych. To one przenoszą groźne choroby, zwłaszcza boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą powodować poważne powikłania, prowadzące do utraty zdrowia, a nawet śmierci. W województwach podlaskim oraz warmińsko-mazurskim odnotowano największą ilość przypadków zakażenia wirusem KZM, co może wiązać się z wyższym odsetkiem terenów zielonych w tych regionach. Warto również zaznaczyć, że co szósty kleszcz jest nosicielem wirusa, który prowadzi do kleszczowego zapalenia mózgu.

Dr hab. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych Grupy LUX MED zaznacza, że początkowe objawy KZM są często lekceważone, ponieważ przypominają grypę. Mogą wystąpić wtedy nudności, wymioty i bóle brzucha. Natomiast w kolejnym etapie choroby może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, porażenia nerwów, a nawet zaburzenia czucia, mowy i połykania.

Kleszcze mogą przenosić KZM - Ministerstwo Zdrowiamateriały prasowe

Jak usunąć kleszcza? Ekspert radzi, co trzeba zrobić 

W przypadku, gdy znajdziemy kleszcza, niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej go usunąć.

Powinniśmy zrobić to mechanicznie, na przykład za pomocą pęsety z zakrzywionymi końcami. Najważniejsze jest uchwycenie kleszcza za główkę możliwie jak najbliżej skóry oraz nieuciskanie jego tułowia. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób poleca, aby kleszcza usuwać, ciągnąc go prostopadle do skóry, bez ruchów rotacyjnych (sprzyjają oderwaniu lub zmiażdżeniu tułowia), w kierunku przeciwnym do ułożenia aparatu gębowego, stopniowo zwiększając siłę
radzi specjalista chorób zakaźnych Grupy LUX MED, dr hab. med. Ernest Kuchar

Warto również zaznaczyć, że nie należy smarować kleszcza żadną substancją (np. benzyną, masłem, zmywaczem do paznokci lub alkoholem), które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. W przypadku gdy pajęczak jest w miejscu, którego nie możesz dosięgnąć, należy poprosić kogoś o pomoc. Po wyjęciu kleszcza umieść go na kartce papieru, by sprawdzić, czy został usunięty w całości. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować alkoholem lub maścią zawierającą jod.

Po usunięciu kleszcza, przez miesiąc należy obserwować ukąszoną część skóry. Jeśli miejsce ukłucia jest czerwone, spuchnięte, bolesne, gorące lub pulsujące, skonsultuj się z lekarzem. W przypadku, gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie masz w tym uprawy, zwróć się o pomoc do placówki medycznej.

Czytaj również:

Zobacz także:

Przejdź na