Bez talentu i bez pasji

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Co czwarte polskie dziecko deklaruje, że nie ma mocnych stron. Te niepokojące dane są wynikiem badań przeprowadzonych przez Brainly.com na grupie użytkowników serwisu zadane.pl. Odpowiedzią na ten problem i jednym z narzędzi, mających pomóc wskazać uczniom kierunek rozwoju, jest akcja zbadajtalent.pl. W projekt włączyli się nie tylko entuzjaści edukacji oraz psycholodzy, ale także młodzi ludzie znani ze świata muzyki, nauki i sportu, którzy zachęcają rówieśników do działania i pokazują na swoim przykładzie, jak przejąć kontrolę nad swoim rozwojem.

dzieciak
dzieciakmateriały promocyjne

Dyskusja wokół polskiego systemu edukacji nabiera tempa, a początek nowego roku szkolnego sprzyja podejmowaniu tematu jego niedostosowania do potrzeb do uczniów. Coraz częściej mówi się o konieczności bardziej indywidualnego podejścia do problemów ucznia. Jak twierdzi prof. Kolczyk-Gruszczyńska, która ma wieloletnie doświadczenie w badaniu uzdolnień dzieci w obszarze matematyki, szkoła robi wszystko, by te indywidualne różnice zatrzeć. W wywiadzie dla serwisu gazetaprawna.pl tłumaczy: “Szkoła jest zbudowana na założeniach, że wszystkie dzieci w tej samej grupie wiekowej mają podobne możliwości rozwojowe. Nie bierze się pod uwagę indywidualnych różnic". Dodaje również: “To błędne koło. Dla słabszych wszystko jest za trudne, dla uzdolnionych - banalne. Na dodatek rodzice też nie stają po stronie uzdolnionego dziecka. Kiedy taki dzieciak przyniesie ze szkoły uwagi, mama czy tata mówią, że powinno być takie jak koledzy. Nieustannie słyszy: równaj do średniej." Dzieci bardzo szybko uczą się jak być średnim i przeciętnym, by później boleśnie się przekonać, że na rynku pracy wymaga się od nich czegoś odwrotnego. To może powodować problem z samookreśleniem i własną tożsamością.

W poszukiwaniu pasji

Nie tylko młodzież ma problem z samookreśleniem. “Jeżeli nawet osoby dorosłe mają trudności w określeniu kim są, to co dopiero młodzież, która jest na etapie kształtowania własnej tożsamości." - wzdycha mgr Daria Adamczyk-Wachowiak, która angażuje się w wiele projektów skierowanych do młodzieży (współpracowała min. w ramach “STOP przemocy w szkole"). Adamczyk-Wachowiak zwraca także uwagę na powody takiej sytuacji: szybko zmieniające się otoczenie, konieczność bycia elastycznym na rynku pracy oraz ogromna presja społeczna, by być najlepszym, która potrafi być bardzo demotywująca już na starcie.

Niestety, system edukacji nie jest łatwy do naprawy mimo, iż osób żywo zaangażowanych w ten temat jest wiele. Pojawia się natomiast coraz więcej inicjatyw, które próbują pomóc uczniom poza systemem edukacji - coraz popularniejszy staje się homeschooling (nauczanie w domu), coraz więcej podmiotów organizuje dodatkowe zajęcia z bardzo różnych dziedzin, których uczniowie niejednokrotnie nie mają możliwości rozwijać w szkole. Zachęca się uczniów do aktywności i rozwijania swoich pasji poza murami szkoły. A co zrobić z przeważającą większością uczniów, którzy uważają, że nie mają pasji i talentu? To samo pytanie zadali sobie entuzjaści edukacji działający w ramach międzynarodowej platformy edukacyjnej Brainly.com, a wynikiem ich pracy jest projekt zbadajtalent.pl.

“Poprzez akcję zbadajtalent.pl staramy się wyrwać młodych ludzi z poczucia beznadziei i bezcelowości, pomóc im wskazać kierunek. Skoro szkoła, według wielu z nich, nie spełnia ich potrzeb i oczekiwań, to możemy spróbować zachęcić je do samodzielnego działania, pokazać im, że mogą i pomóc w określeniu od czego zacząć." - tłumaczy cele akcji Elżbieta Sądel, koordynatorka projektu.

zbadajtalent.plmateriały promocyjne

Zbadajtalent.pl - ważna i unikalna inicjatywa

Zbadajtalent.pl spełnia swoje cele poprzez działanie na trzech płaszczyznach. Na podstawie testu dostępnego na stronie internetowej projektu, każdy uczeń ma możliwość całkowicie za darmo uzyskać odpowiedź na pytanie: “Od czego mogę zacząć?". Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że wiele uczniów ma problem już na tym etapie. W następnym kroku każdy z nich dowiaduje się w jaki sposób rozwijać w ramach Zadane.pl przedmioty, które otrzymał jako wyniki testu.

“Nie każdy uczeń zdaje sobie sprawę, że zadane.pl stanowi naprawdę świetne narzędzie do szlifowania swoich umiejętności." - tłumaczy Elżbieta Sądel - "Pomagając innym zrozumieć trudniejsze zagadnienia i poprawiając czyjeś rozwiązania młodzi ludzie uczą się w sposób z reguły nieznany ze szkoły i wymagający większej dociekliwości. Nie można zapominać o tym, że zupełnie inaczej pracuje się nad problemem, gdy ma się świadomość, że ktoś na nas liczy, nie mówiąc już o uczuciu jakie się pojawia, gdy rzeczywiście komuś pomożemy i nasza praca zostanie doceniona. W ramach platformy są dostępne takie funkcje - system punktowy, ale też wyróżnienie szczególnie pomocnej odpowiedzi."

Ostatnim elementem projektu są rozmowy z tymi bardziej i mniej znanymi młodymi ludźmi, którzy osiągnęli sukces. Rozmowy mają być motywacją i inspiracją - pokazują prawdziwe historie, co według Pawła Pawlickiego, menedżera Sebastiana Rutkowskiego, jest bardzo istotne. “Współczesne dzieci nie są nauczone konsekwencji i solidnej pracy." - twierdzi Pawlicki -  “W mediach pokazuje się tylko efekt końcowy, nie pokazuje się [...] ogromu włożonej pracy, poświęcenia, porażek, które zdarzały się w międzyczasie. I to jest główna przyczyna tego, że dzieciaki nie mają wyrobionego systemu automotywacji".  Adamczyk-Wachowiak dodaje: “Akcje, które są nastawione na dawanie radości, zarażanie pozytywnymi doświadczeniami, tak jak robi to zbadajtalent.pl poprzez podawanie pozytywnych przykładów w formie prawdziwych historii, mają szansę na realizację swojego celu". W rozmowach wzięły udział młode gwiazdy ze sceny muzycznej takie jak Sebastian Rutkowski, który już wkrótce startuje z akcją Pokonaj Siebie połączoną z promocją jego nowej płyty. Inspirujących wywiadów udzielili także młodzi ludzie znani ze świata nauki oraz sportowcy. Rozmowy będą się pojawiały się na łamach strony projektu zbadajtalent.pl.

“Popieram mądre i przemyślane akcje. Zbadajtalent.pl jest według mnie potrzebnym działaniem" - ocenia projekt Adamczyk-Wachowiak - “To pierwszy krok do określenia kierunku rozwoju." Pochlebnie o akcji wypowiada się także Katarzyna Skawińska, koordynator E(x)plory - festiwalu młodych naukowców: “Zbadajtalent.pl to niezwykle ważna i unikalna w Polsce inicjatywa i pierwszy i najważniejszy krok na drodze do przyszłego sukcesu każdego młodego człowieka. Pomaga dzieciom w najtrudniejszym życiowym zadaniu - dokonywaniu właściwych wyborów."

Akcja potrwa przez cały rok szkolny. Partnerami zbadajtalent.pl są Prorozvojovo, Interia.pl, E(X)plory, Pokonaj Siebie i Zadane.pl.

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na