Matura 2024 z języka polskiego. Co było w zeszłym roku? Sprawdzamy
Matura 2024 startuje 7 maja. Czego mogą spodziewać się zdający egzamin dojrzałości? Jakich epok i twórców dotyczyć będą pytania? I czy będą podobnie sformułowane do tych z zeszłego roku? Z pewnością warto sobie przypomnieć, jakie były zadania maturalne z języka polskiego na maturze w 2023 roku. Poniżej przedstawiamy arkusze z wersji podstawowej i rozszerzonej.
Matura 2024, język polski - formuła 2025 i 2023. Co było w zeszłym roku?
Matura 2024 będzie przebiegała dwutorowo - w starej i nowej formule. Podobnie było w zeszłym roku - maturzyści zdawali egzamin w wersji 2015 lub 2023. Matura 2024 również będzie tak podzielona. W "starej" formule uczniowie mieli mniej czasu na rozwiązanie zadań, za to obowiązywało ich więcej lektur. Mogli jednak wybierać spośród trzech zadań. Co było na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym w zeszłym roku?
Zadania dla formuły 2015 odnosiły się do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego i wiersza Ewy Lipskiej "Mogę". Maturzyści mogli się odwoływać również do wybranych tekstów kultury. W oparciu o "Pana Tadeusza" należało wykazać, jaki wpływ na zachowanie człowieka mają nagłe okoliczności. Z "Nad Niemnem" należało wysnuć wnioski o wpływie nauki na życie, a w wierszu należało przeprowadzić analizę.
Matura z języka polskiego 2024. Zadania sprzed roku
Zadania dla formuły 2023 miały nieco inną formę. Tu maturzyści musieli rozwiązać dwa testy - "Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" oraz napisać wypracowanie. Zadania opierały się na przytoczonych tekstach Agnieszki Krzemińskiej i Olgi Stanisławskiej. W części twórczej trzeba było wybrać jeden z dwóch tematów:
- "Człowiek - istota pełna sprzeczności"
- "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego bohaterem"
W obu tematach egzaminowani mieli powołać się na lektury obowiązkowe i inne teksty kultury.
Matura 2024. Poziom rozszerzony, język polski (formuła 2015 i 2023)
Egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w roku 2023 również odbywał się w dwóch formułach. W "starej" maturze piszący mogli wybrać jeden z dwóch tematów. Pierwszy z nich dotyczył przytoczonego tekstu Adama Kulawika na temat postaci literackiej. W drugim należało przeprowadzić analizę porównawczą dwóch wierszy - Julii Hartwig i Jana Kochanowskiego.
Sprawdź arkusz CKE i rozwiązania - język polski, poziom rozszerzony (formuła 2015).
Zadania maturalne z języka polskiego na poziomie rozszerzonym w nowej formule wyglądały podobnie. Tu również piszący wybierali jeden z dwóch tematów wypracowania:
- Realizm i fantastyka. Rozważ, jaką funkcję pełni przenikanie się konwencji realistycznej i konwencji fantastycznej w tym samym utworze literackim
- Rozważ sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej w literaturze oraz funkcje tych nawiązań. Punktem wyjścia do rozważań uczyń fragment tekstu Marii Wichowej
W tym przypadku podana była lista lektur, do których należało się odwołać.
Sprawdź arkusz CKE i rozwiązania - język polski, poziom rozszerzony (formuła 2023).
Matura 2024. Kiedy egzamin z języka polskiego?
Harmonogram tegorocznych matur jest już znany. Kiedy zatem wypada matura 2024 z języka polskiego?
- 7 maja 2024 (wtorek), godz. 9:00 - egzamin pisemny, poziom podstawowy;
- 20 maja 2024 (poniedziałek), godz. 9:00 - egzamin pisemny, poziom rozszerzony;
- 11-16 maja 2024 (z wyłączeniem 12 maja) i 20-25 maja - egzaminy ustne.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku również trzymamy rękę na pulsie. Na stronach Interii oraz w naszym raporcie Matura 2024 znajdziecie arkusze maturalne oraz odpowiedzi i interpretacje zadań egzaminacyjnych.
Zobacz więcej: Matura 2024 z Brykiem. Sprawdź!