Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

"Cierpienia mlodego Wertera" - motywy literackie

Motyw autobiografizmu - "Cierpienia młodego Wertera" to powieść epistolarna powstała w ogromnej mierze w oparciu o osobiste przeżycia Goethego. Historia miłości Wertera i Lotty przypomina uczucie łączące Charlottę Buff i autora. Motyw samobójstwa zaczerpnięty został z życia jednego z jego przyjaciół.

Motyw ów pojawia się w wielu pozycjach literackich. Warto tu wymienić: "Do gór i lasów" Jana Kochanowskiego, "Dziady" część IV Adama Mickiewicza, "Rozłączenie" Juliusza Słowackiego, "U nas w Auschwitzu..." Tadeusza Borowskiego.

Motyw buntu - Werter jest pełen ideałów, buntuje się wobec świata, nie zgadza się na wszelkie przejawy zła. Nie może też zrozumieć podziałów społecznych oraz wiążących się z tym konwenansów, towarzyskich ograniczeń.

To człowiek dystansujący się od społeczeństwa, odrzucający racje rozumowe, żyjący wbrew otaczającej go rzeczywistości (na pograniczu obłędu).

Inne pozycje literackie, w których pojawia się ów motyw to: "Biblia", "Treny" Jana Kochanowskiego, "Dziady" część III Adama Mickiewicza, "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, " Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

Motyw cierpienia - Werter cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości. Kocha kobietę, która jest narzeczoną innego mężczyzny. Ból i rozpacz popychają go do samobójstwa. Motyw ten przeplata się w wielu pozycjach literackich, choćby w: " Antygonie" Sofoklesa, "Konradzie Wallenrodzie" Adama Mickiewicza, "Kordianie" Juliusza Słowackiego, "Ludziach bezdomnych" Stefana Żeromskiego, "Granicy" Zofii Nałkowskiej.

Motyw kobiety - Lotta jest kobietą - aniołem. Stanowi symbol doskonałej opiekunki. Jest szlachetna, szczera i uczciwa. Ma wszystkie charakterystyczne cechy romantycznej kochanki. Motyw ten przeplata się w wielu utworach. Należą do nich między innymi: "Biblia" (w Starym Testamencie: Ewa - pierwsza kobieta, w Nowym Testamencie: Maria - matka Boga, kobieta wybrana), "Mitologia" (Hera - kobieta - władczyni, Demeter - gospodyni całej ziemi, Helena - wzór urody itp.), "Makbet" i "Hamlet" Williama Szekspira, "Skąpiec" Moliera (kobieta uzależniona od mężczyzny), "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza (kobieta próżna - Starościna Gadulska), "Nie - boska komedia" Zygmunta Krasińskiego (Maria - kobieta nieszczęśliwa w małżeństwie), "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Chłopi" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Motyw przyrody - natura w powieści stanowi tło wydarzeń, jest też odzwierciedleniem uczuć Wertera. Motyw ten przeplata się w wielu innych pozycjach literackich. Warto tu wymienić choćby: "Biblię", "Mitologię", "Pieśń świętojańską o sobótce" Jana Kochanowskiego, "Do Justyny. Tęskność na wiosnę" Franciszka Karpińskiego, "Świteź" Adama Mickiewicza, "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej.

Motyw miłości - Werter to romantyczny kochanek. Jego miłość do Lotty jest nieszczęśliwa, niespełniona, prowadzi go do śmierci.

Motyw ów przeplata się często w różnorodnych utworach. Warto wymienić choćby: "Romeo i Julia" Williama Szekspira, "Dziady" część IV Adama Mickiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego, "Lalka" Bolesława Prusa, "Potop" Henryka Sienkiewicza, "Granica" Zofii Nałkowskiej.

Motyw ofiary - Werter jest ofiarą nieszczęśliwej miłości. Nie widzi możliwości życia bez ukochanej kobiety, zatraca się w cierpieniu.

Przykłady innych pozycji literackich zawierających ów motyw to: "Hamlet", "Romeo i Julia" Williama Szekspira, "Lilije" Adama Mickiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego, "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego, "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego, "Medaliony" Zofii Nałkowskiej.

Motyw samotności - Werter izoluje się od świata, jest osamotniony. Motyw samotności pojawia się między innymi w: "Makbecie" Williama Szekspira, "Hamlecie" Williama Szekspira, "Romantyczności" Adama Mickiewicza, "Glorii victis" Elizy Orzeszkowej, "Nie - boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Motyw samobójstwa - nieszczęśliwa miłość do Lotty, cierpienie i rozpacz popychają Wertera do samobójstwa.

Motyw ten przeplata się w wielu pozycjach literackich, choćby w: " Antygonie" Sofoklesa, "Konradzie Wallenrodzie" Adama Mickiewicza, "Kordianie" Juliusza Słowackiego, "Ludziach bezdomnych" Stefana Żeromskiego, "Granicy" Zofii Nałkowskiej.


Piętnasta część powtórki do matury w kolejny wtorek! A w niej: zestaw zadań z matematyki wraz z komentarzem przygotowanym przez naszego eksperta oraz opracowanie "Dziadów" Adama Mickiewicza oraz "Tanga" Sławomira Mrożka.

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opracowaniach i zestawach zadań z matematyki? Dołącz do nas na Twitterze lub Facebooku. Tam na bieżąco informujemy o nowościach w naszym serwisie maturalnym.

INTERIA.PL

Zobacz także