Reklama

Zachwycający okaz na górskich szlakach. Park Narodowy pokazuje zdjęcia

Wędrując górskimi szlakami można spotkać zaskakujące stworzenia. Jednym z nich jest ślimak o wyjątkowym, bo niebieskim kolorze. Pieniński Park Narodowy zachęca do uwagi na trasach. Dzięki temu możemy dostrzec pięknego ślimaka... i go nie zdeptać.

W Pieninach można znaleźć zachwycający i bardzo rzadki okaz pewnego stworzenia. Jak informuje Pieniński Park Narodowy, w szczególnie deszczową pogodę na szlakach można się natknąć na niebieskiego ślimaka.  

Ten konkretny rodzaj to pomrów błękitny. Jest przedstawicielem rodziny pomrowiowatych i ślimaków nagich, czyli nie posiada widocznej z zewnątrz muszli. Ten zachwycający barwą okaz można znaleźć w Karpatach, głównie lasach i wilgotnych wąwozach. Często maszeruje chowając się między pniami i kamieniami.  

Reklama

Niebieski, wolny i bez muszli

Pomrów błękitny żywi się grzybami oraz częściami roślin. Może osiągnąć długość nawet do 100-140 mm. To jeden z większych przedstawicieli pomrowiowatych. Ślimak posiada dwie pary czułków. Większe zakończone są oczami. 

Pieniński Park Narodowy informuje, że ślimak nie jest zbyt szybki, więc często bywa niezauważony i zdeptany przez przechodniów.  

"Wędrując w górach patrzmy pod nogi i zwróćmy uwagę, czy na szlaku nie ma tego jednego z ładniejszych polskich ślimaków lub innego przedstawiciela świata bezkręgowców i pozwólmy im bezpiecznie dojść tam, gdzie zmierzają" - apeluje park.   

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślimak | pieniński park narodowy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy