Reklama

Wyjątkowe nagranie. Małe niedźwiedzie buszują w lesie

Niespotykane nagranie opublikowało w sieci Nadleśnictwo Baligród. Kamera uchwyciła zabawę małych niedźwiedzi. Młode siłowały się i harcowały po lesie. Nagranie przedstawia jeden z najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce. Niedźwiedzi jest w kraju raptem około 110.

Nadleśnictwo Baligród opublikowało na swoim Facebooku nagranie dwóch małych niedźwiadków. Zostały sfilmowane głęboko w lesie podczas zabawy. Maluchy mają zapewne kilka miesięcy. 

Młode niedźwiedzie przychodzą na świat zazwyczaj w przedziale grudzień-marzec. Przeciętnie rodzi się od jednego do trzech niedźwiadków, które na samym początku są ślepe i nie mają futra. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 2-4 latach i wtedy postanawiają opuścić mamę i rodzeństwo w poszukiwaniu partnera. 

Niedawno rozpoczął się okres godowy u niedźwiedzi. Ruja, czyli okres wzmożonego popędu u samic, przypada na okres maj-lipiec. Ciąża trwa od 6 do 9 miesięcy. Młode z jednego miotu mogą pochodzić od różnych samców. 

Reklama

Gatunek zagrożony wyginięciem

W Polsce niedźwiedzi jest bardzo mało. Obecnie na wolności przebywa około 110 osobników. Dla porównania zagrożonych wyginięciem rysi jest około 200, a wilków ponad 2 tysiące.  

Niedźwiedzie uznano za gatunek "zagrożony wyginięciem", podlegają ochronie międzynarodowej i krajowej. Zwierzęta są pod stałą obserwacją. Ich liczba chociaż wciąż za mała, stale rośnie.

Czytaj także: Katarzyna Dowbor nie jest już prowadzącą program "Nasz nowy dom". Znamy szczegóły!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama