Reklama

Reklama

Kraków zaczyna dziś sezon grzewczy. Wiadomo, o ile wzrosną rachunki za ogrzewanie

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, 20 września 2022 r. rozpoczyna się sezon grzewczy w Krakowie. Nie oznacza to jednak, że kaloryfery we wszystkich budynkach od razu staną się gorące. O terminie uruchomienia centralnego ogrzewania decydują bowiem właściciele i zarządcy budynków.

Początek września przywitał nas wyjątkowo niekorzystną pogodą - niskie temperatury oraz silny wiatr mogły doprowadzić do szybszego niż zazwyczaj wychłodzenia budynków. Na szczęście już w najbliższych dniach będzie można ogrzać je ciepłem płynącym z kaloryferów.

Kraków rozpoczyna sezon grzewczy

MPEC informuje, że we wtorek 20 września bieżącego roku rozpoczyna dostawę ciepła do budynków zlokalizowanych na terenie Krakowa oraz Skawiny. 

Nie oznacza to jednak, że wszyscy odbiorcy w ten sam dzień będą mogli odkręcić kaloryfery. O ostatecznym terminie uruchomienia centralnego ogrzewania decydują zarządcy oraz właściciele poszczególnych budynków. 20 września jest jedynie terminem proponowanym przez MPEC. Może się więc okazać, że zarządcy i właściciele postanowili nieco przesunąć go w czasie. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w spółdzielniach mieszkaniowych lub u zarządców wspólnoty. 

Reklama

O ile wzrośnie koszt ogrzewania w sezonie 2022/2023?

Niestety w tym roku, ze względu na podwyżkę cen surowców energetycznych - przede wszystkim gazu i węgla - wzrost kosztów odczują także odbiorcy ciepła systemowego. 

Jak szacuje krakowski magistrat ogrzewanie mieszkań w sezonie 2022/2023 będzie droższe o ok. 10-15 proc. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą skorzystać z dodatku osłonowego, mającego zrekompensować wyższe koszty ogrzewania. 

Jak przygotować kaloryfery na sezon grzewczy?

MPEC w Krakowie prosi, by przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zabezpieczyć instalację wewnętrzna budynków. Konieczne jest odpowietrzenie kaloryferów oraz sprawdzenie ich szczelności. Aby uniknąć nadmiernej utraty ciepła, należy również pamiętać o regulowaniu temperatury za pomocą termostatów oraz skręcaniu kaloryferów w częściach wspólnych, narażonych na częste wyziębianie, takich jak korytarze, hole itp. 

By ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie warto także zadbać o szczelność okien i drzwi, nie zasłaniać kaloryferów meblami czy firankami i grubymi zasłonami, a pomieszczenia wietrzyć jedynie po wcześniejszym skręceniu grzejników. 

Czytaj również:

Skuteczne sposoby na oszczędzanie ciepła w domu

Nie każdy wie o tej funkcji pokrętła w kaloryferze. Co oznacza?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy