Wielkie Pytania w Krakowie. Jak umysł radzi sobie z uczuciami?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Odpowiedz szybko: jaka jest cecha piłki? Jest kulista? Większość ludzi odpowiada właśnie w ten sposób. A teraz wyobraź sobie, że toniesz. Jaka jest cecha piłki? Unosi się na wodzie. Już 22 listopada swój wykład wygłosi w Krakowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

article cover
materiały prasowe

"Jedna z największych zagadek nauk o poznaniu dotyczy następującego problemu: dlaczego myśleniu o młotku towarzyszy aktywacja kory ruchowej? Czemu myśląc czy mówiąc o sprawiedliwości gestykulujemy - "balansujemy" rękami - co wiąże się również z aktywizacją kory ruchowej? Dla wielu psychologów takie zjawiska są efektem ubocznym. Ich zdaniem aktywacje mózgowe, o których wspomniałem, nie są czymś koniecznym, ale są efektem asocjacji, czyli kojarzenia ruchu i obrazu. W swoich badaniach nad ucieleśnieniem pojęć emocjonalnych próbuję rzucić nieco światła na ten problem" - mówi w wywiadzie dla Copernicus Center prof. Winkielman.

Za teorią "usytuowanej konceptualizacji" kryje się idea, że umysł nie wydobywa naraz wszystkich znaczeń danego pojęcia, tylko posługuje się nim w jakimś kontekście - to kontekst narzuca znaczenie.

Jak emocje - na przykład gniew czy radość - wpływają na nasze poznanie? Czy emocje są czymś irracjonalnym? W jaki sposób ucieleśniony jest nasz język? Ciało odgrywa fundamentalną rolę w naszym poznawaniu świata.

Odwołując się do wyników własnych badań behawioralnych i neurokognitywnych, o roli ciała i emocji w funkcjonowaniu naszych umysłów opowie podczas wykładu w Krakowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Wykład zostanie wygłoszony 22 listopada o godzinie 18:00 w Auli WPiA na Brackiej 12.

Wstęp jest wolny.

Więcej informacji TUTAJ.

***

Piotr Winkielman jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, gdzie kieruje Laboratorium Poznania Społecznego. Wykłada również na University of Warwick w Wielkiej Brytanii oraz w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Specjalizuje się w psychologii oraz neuronauce poznawczej i społecznej. Przedmiotem jego badań są przede wszystkim wzajemne związki emocji, poznania, ucieleśnienia oraz świadomości.

materiały prasowe
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na