Piotr Gliński gratuluje Tokarczuk i składa deklarację

Aktualizacja
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

"Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy" - napisał na Twitterze wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W Łodzi z kolei wicepremier mówił: "To także sukces Polski i proponowałbym tak to interpretować". Dziś Szwedzka Akademia zdecydowała o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla polskiej pisarce.

Na zdjęciu Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego
Na zdjęciu Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowegoFot. Grzegorz Lyko / ArtService Agencja FORUM

"Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję" - czytamy we wpisie wicepremiera.

Gliński zobowiązał się też, "powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki".

Przypomnijmy, że kilka dni temu minister kultury w rozmowie z Moniką Olejnik na antenie TVN24 powiedział, że próbował czytać książki Tokarczuk, ale nigdy nie dokończył.

Gliński podczas wizyty w Łodzi: To także sukces Polski

"Gratulujemy pani Tokarczuk. To sukces polskiej pisarki, ale także polskiej kultury. To jest zawsze dobrze, jeżeli polska twórczyni jest doceniana na świecie. Anegdotycznie mogę powiedzieć, że postanowiłem powrócić do swoich niedokończonych lektur i mam nadzieję, że tym razem będzie to powrót zakończony sukcesem" - powiedział wicepremier w środę podczas wizyty w Łodzi, odnosząc się do swoich wcześniejszych wypowiedzi w mediach, że próbował czytać książki Tokarczuk, ale żadnej nie dokończył.

Jak się wyraził, z literacką Nagrodą Nobla jest pewien kłopot. "Ostatnio był jakiś kryzys obyczajowy, awantury związane z tym, ale mam nadzieję że to nie będzie dotyczyło w żadnym stopniu pani Tokarczuk. To także sukces Polski i proponowałbym tak to interpretować" - dodał.

Zdaniem wicepremiera, w historii literackiej Nagrody Nobla zdarzali się kontrowersyjni laureaci. "Mimo wszystko jest różnica między Tokarczuk a Dario Fo czy Elfriede Jelinek czy nawet Bobem Dylanem, który był uwielbiany, ale pojawiały się znaki zapytania, czy to dobry pomysł, by był laureatem nagrody Nobla" - mówił.

"Ja myślę, że Olga Tokarczuk jest po prostu pisarką - jednym się podoba, drugim nie, ale została uznana i musimy nie tylko to uszanować, ale cieszyć się z jej sukcesu" - podkreślił.

Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody NoblaAssociated Press© 2019 Associated Press

Literackiego Nobla otrzymał w tym roku także austriacki pisarz Peter Handke. W związku ze skandalem, w wyniku którego w 2018 roku Nobla w dziedzinie literatury nie przyznano w ogóle, w tym roku wyłoniono dwóch laureatów.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk pierwsza nagroda Nobla dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Olga Tokarczuk laureatką Literackiego Nobla za rok 2018

Po otrzymaniu Bookera za "Biegunów" pisarka mówiła: "Czuję się trochę tak, jakbym dostała nowe życie w grze komputerowej. Wchodzę na inny poziom rozgrywek". Rzeczywistość i Akademia Szwedzka potwierdziły jej przeczucia. Olga Tokarczuk jest laureatką Literackiego Nobla za 2018 rok.

Jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.
Olga Tokarczuk to pisarka, która nie waha się angażować w życie społeczne i wypowiadać publicznie sądów nie zawsze popularnych. Zabierała głos w sprawie uchodźców i praw mniejszości. Od zawsze deklarowała się jako feministka. Sprzyja też ekologom.Nils Jorgensen/REX/ShutterstockEast News
Olga Tokarczuk to rzadki przypadek pisarki cenionej zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Debiutowała w 1979 r. opowiadaniami w czasopiśmie "Na Przełaj". W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść - "Podróż ludzi Księgi". Książkę, zanim opublikowała ją oficyna Przedświt, odrzuciło wiele znanych i prestiżowych wydawnictw, które musiały poniewczasie żałować swojego sceptycyzmu, bo przyznały książce nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek.
Wielkim sukcesem pisarki była jej trzecia powieść - "Prawiek i inne czasy" (1996). W 2007 roku wydała książkę "Bieguni" nominowaną do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS, a także nagrodzoną Nike (2008). W 2008 roku "Bieguni" zdobyli Literacką nagrodę Nike, a dekadę później, w 2018 roku, książka, której angielskie wydanie nosi tytuł "Flights" (tłum. Jennifer Croft), otrzymała nagrodę Międzynarodowego Bookera.Marek Lasyk/REPORTER East News
Po "Biegunach" Tokarczuk wydała książkę, która sama określa jako "thriller moralny". "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w 2017 Agnieszka Holland przeniosła powieść na srebrny ekran. Film "Pokot" miał swoją premierę na niemieckim Berlinale i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem oraz Nagrodą im. Alfreda Bauera.
W 2014 roku ukazały się "Księgi Jakubowe", za które autorka w 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką "Nike" (po raz drugi, po "Biegunach"). Wśród książek Tokarczuk są też zbiory opowiadań: "Gra na wielu bębenkach" (2001), "Ostatnie historie", esej o powieści Bolesława Prusa "Lalka i perła" (2000), książka "Anna In w grobowcach świata" (2006) powstała w ramach międzynarodowej serii "Mity" a także zbiór esejów "Moment niedźwiedzia". Ostatnia książka Tokarczuk to "Opowiadania bizarne" z 2018 roku.
Źródło tekstu: PAPWojciech PacewiczReporter
Pisarka pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Zdjęcie z 2006 rokuAdrian Spula/ReporterEast News
Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała m.in. jako pokojówka w londyńskim hotelu i psychoterapeutka we Wrocławiu i Wałbrzychu. W 2018 roku, odbierając w Londynie nagrodę Bookera, podkreśliła, że kolczyki, które ma na sobie, są z czasów, gdy pracowała jako pokojówka. FACUNDO ARRIZABALAGAPAP
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na