Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat
„Dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", Pałac Kultury i Nauki obchodzi dziś swoje 60 urodziny. Z tej okazji w Warszawie zaplanowano liczne atrakcje, które potrwają aż do niedzieli.

22 lipca 1955 roku zostały otwarte dla Warszawiaków podwoje Pałacu Kultury i Nauki. Liczący ponad 230 metrów wraz z iglicą, do dziś jest najwyższym budynkiem w Polsce oraz przykładem architektury socrealistycznej.
Budynek określano w czasach PRL jako "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" zbudowano w ciągu trzech lat. Przy powstawaniu Pałacu Kultury pracowało około 4 tysięcy polskich i ponad 3 tysiące radzieckich robotników.
Pałac Kultury i Nauki przez lata był obiektem żartów, jego architektura i pochodzenie budziły silne kontrowersje. Po 1989 roku pojawiły się propozycje zabudowy otoczenia pałacu, z pomysłem wyburzenia go włącznie. PeKiN, jak nazywali go rodacy, na 40-lecie miał nawet zostać rozebrany i zwrócony Rosjanom, jako nieudany prezent. Informowała o tym Kronika w konwencji primaaprilisowego żartu.
Wpisanie Pałacu Kultury do rejestru zabytków w 2007 roku odnowiło stare spory wśród Polaków, czy PKiN winien być zburzony, jako budzący niechęć relikt dawnego ustroju, czy ma pozostać jako świadectwo dawnych czasów i nadal pełnić użyteczne funkcje. Mimo że nie wszystkim Pałac się podoba, to jednak większość mieszkańców Warszawy nie popiera pomysłu, który pojawia się od czasu do czasu, by PKiN zburzyć.
Obecnie w Pałacu Kultury i Nauki swoje siedziby ma wiele firm. Jest tu Sala Kongresowa na 3 tysiące miejsc, Muzeum Techniki, planetarium, Pałac Młodzieży z pływalnią, mieszczą się kina, teatry oraz instytucje naukowe.
Atrakcje aż do niedzieli
Z okazji 60 urodzin PKiN zaplanowano wiele atrakcji m.in. opowieści o historii PKiN z komentarzem Michała Ogórka oraz koncert piosenek z epoki. O godz. 22.30 na Płycie Głównej przed pałacem będzie można wznieść toast urodzinowy. W czwartek po zapadnięciu zmroku, od godz. 22 do godz. 3 nad ranem, podświetlone okna pałacu od strony ul. Marszałkowskiej zmienią się w planszę popularnej gry komputerowej Tetris, która pojawiła się w latach 80.
Rozpoczęcie gry uświetni koncert Orkiestry Placu Defilad. Finał turnieju odbędzie się następnego dnia, w piątek. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.
W piątek o 22.00 pokaz Światło i Dźwięk z urodzinowymi animacjami, którym towarzyszyć będzie także pokaz fajerwerków. W sobotę, o godz. 21 wystąpi Zbigniew Wodecki z zespołem Mitch&Mitch, a ok. godz. 23 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego. W niedzielę swoje siedziby otwierają Teatr Studio i Teatr Dramatyczny. Urodziny Pałacu to jedno z kluczowych wydarzeń organizowanych na placu Defilad w lipcu, sierpniu i wrześniu.
Zobacz jak Pałac Kultury i Nauki wyglądał w czasach PRL - TUTAJ.