Reklama

Reklama

Nie żyje Cicely Tyson. Aktorka miała 96 lat

W wieku 96 lat zmarła amerykańska aktorka Cicely Tyson. Sławę przyniosły jej m.in. role w filmie "Smażone zielone pomidory" czy serialu telewizyjnym "Korzenie" z 1977 roku. O śmierci gwiazdy poinformował w czwartek jej wieloletni menadżer Larry Thompson.

Thompson nie podał przyczyny śmierci aktorki.

Nagrodzona Oscarem

Cicely Tyson, której kariera trwała ponad 70 lat, znana jest szerokiej publiczności dzięki nominacji do Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie "Sounder" z 1973 roku. Wówczas statuetkę otrzymała Liza Minnelli za kreację w musicalu "Kabaret". W 2018 roku Tyson uhonorowano Oscarem za całokształt twórczości. Dwukrotnie zdobyła nagrodę Emmy. Otrzymała także Prezydencki Medal Wolności.

Przez całą karierę Tyson była zaangażowana w walkę z rasizmem i na rzecz sprawiedliwości społecznej. Aktorka często odmawiała ról, które jej zdaniem utrwalają rasowe stereotypy, m.in. służących czy prostytutek.

Reklama

Na początku lat 60. była jedną z pierwszych Afroamerykanek, które otrzymały główną rolę w serialu telewizyjnym.

W ostatnich latach zagrała m.in. w serialu "Sposób na morderstwo".

W latach 80. aktorka była żoną muzyka jazzowego Milesa Davisa. Rozwiedli się na trzy lata przed śmiercią legendarnego trębacza.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje