Reklama

Reklama

Życzenia prezydenta Dudy dla Jerzego Bralczyka: "Sił do ważnej służby dla języka ojczystego"

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia urodzinowe profesorowi Jerzemu Bralczykowi. W liście prezydent prosił o przyjęcie "serdecznych gratulacji i najlepszych życzeń z okazji 75. urodzin" i dziękował za "liczne osiągnięcia w pracy popularyzatorskiej, w której upowszechnia Pan wzorce poprawności i piękna języka ojczystego".

Andrzej Duda wyraził także "najwyższe uznanie dla wybitnej wiedzy i wspaniałego dorobku autorskiego" profesora Jerzego Bralczyka. Przypomniał, że "w swojej działalności naukowej i edukacyjnej zawsze kierował się Pan Profesor głęboką troską o polszczyznę, która stanowi fundament naszej wspólnoty i najcenniejsze dziedzictwo narodowe". Zaznaczył ponadto, że "Pańskie publikacje i wystąpienia nie tylko wskazują właściwe praktyki, lecz same również doskonale ilustrują, jak należy korzystać z języka".

"Znawca, który autorytet akademicki łączy z rozpoznawalnością i niezwykłą popularnością"

"Kultywowanie tradycji i zarazem zrozumienie dla konieczności i potrzeby rozwojudbałość o elegancję i humor; pielęgnowanie sztuki krasomówczej także jako elementu savoir vivre’u - wszystko to sprawiło, że jest Pan dziś uczonym i znawcą, który autorytet akademicki łączy z rozpoznawalnością i niezwykłą popularnością" - czytamy w liście.

Reklama

Andrzej Duda do Jerzego Bralczyka: Współczesna polszczyzna zawdzięcza Panu bardzo wiele

"Należycie doceniając wagę przykładu idącego z góry, wiele uwagi poświęca Pan Profesor językowi elit politycznych i dziennikarskich, na których wzorują się szersze kręgi odbiorców komunikatów, płynących ze środków masowego przekazu. Jest Pan również wnikliwym obserwatorem języka reklam, kształtującego powszechne wyobrażenia i aspiracje, a zarazem obraz świata. A jednocześnie sam stał się Pan osobowością medialną, a Pańskie nazwisko - renomowaną marką, przyciągającą publiczność zainteresowaną tematyką lingwistyczną, ale też po prostu lubiącą słuchać rzeczy mądrych, przedstawianych w atrakcyjny sposób. Słowem: współczesna polszczyzna zawdzięcza Panu bardzo wiele, a wraz z nią i my, jej codzienni użytkownicy i twórcy" - podkreślił prezydent.

"Za to wszystko z serca Panu Profesorowi dzisiaj dziękuję. Raz jeszcze gratulując jubileuszu, życzę zdrowia i niezmiennej pogody ducha oraz niewyczerpanego entuzjazmu, inspiracji i sił do tej ogromnie ważnej służby dla bezcennego dobra wspólnego, jakim jest język ojczysty" - zakończył swój list prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy