Reklama

Zmiana na stacjach paliw. W tym przypadku nie zatankujesz benzyny E5

Uwaga, kierowcy! 1 stycznia znika obowiązek sprzedaży benzyny E5, jeśli na stacji jest E10. Zmiana ma związek z nowelizacją ustaw o biopaliwach oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja ustaw o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która znosi obowiązek sprzedaży na stacjach paliw benzyny E5 (z 5 proc. dodatkiem bioetanolu), jeżeli jednocześnie na tej samej stacji oferowana będzie benzyna E10 (z 10 proc. dodatkiem bioetanolu).

Zobacz: Jak zmieniły się ceny paliw 1 stycznia 2023? Sprawdziliśmy to

Nowe przepisy. Jakie zmiany?

Reklama

Zmiana określa też minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), uprawniający do skorzystania z mechanizmu opłaty zastępczej, na poziomie 80 proc. 

Co sądzisz o tych zmianach na stacjach paliw? Skomentuj artykuł na Facebooku!

Nowe przepisy zakładają ponadto wydłużenie możliwości korzystania ze współczynnika redukcyjnego na poziomie 0,82 o kolejny rok, obniżenie obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego do poziomu 5,2 proc. oraz podniesienie do poziomu 0,9 proc. limitu możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW.

Zakłada też podwyższenie do poziomu 0,5 proc. limitu wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców takich m.in. jak algi, bioodpady, biodegradowalne odpady komunalne, słoma, frakcje biomasy z gospodarki leśnej. 

Czytaj także: Nowe paliwo już na stacjach. Nie każdy może je tankować. Uważaj na symbol E10

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stacje paliwowe | benzyna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy