Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zgromadzenie Narodowe. ​Müller o organizacji uroczystości w dobie pandemii

"Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywać z zachowaniem wszystkich obowiązujących wytycznych: z maseczkami, rękawiczkami i jeśli to możliwe z odległościami" - podkreślił we wtorek 4 sierpnia rzecznik rządu Piotr Müller. "Istnieje ryzyko, że inni parlamentarzyści mogą być chorzy, trzeba się z tym liczyć" - dodał.

Rzecznik rządu Piotr Müller
Rzecznik rządu Piotr Müller/Adam Chełstowski/Agencja FORUM

Zgromadzenie Narodowe, zbierze się w Sejmie 6 sierpnia. Przed Zgromadzeniem Andrzej Duda złoży przysięgę, obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

Müller we wtorek w TVP Info podkreślił, że "zgodnie z decyzją Prezydium Sejmu, Zgromadzenie Narodowe będzie się odbywać w formule z maseczkami, rękawiczkami, przy odpowiednich środkach dezynfekujących". "Tam, gdzie możliwe - z odpowiednimi odległościami, czyli wszystkimi wytycznymi obowiązującymi w innych miejscach" - dodał.

Rzecznik rządu powiedział, że informacja o zakażonych koronawirusem senatorach "zaniepokoiła go". "Istnieje ryzyko, że inne osoby (parlamentarzyści) są chore. Trwa teraz dochodzenie epidemiczne i trzeba się z tym liczyć. Tym bardziej to jest widoczny dowód, że relacje osobiste powinny być tam, gdzie możliwe prowadzone w dystansie lub maseczką" - mówił.

Wyraził nadzieję, że chorzy senatorowie wrócą jak najszybciej do zdrowia.

Szczegóły w liście szefowej Kancelarii Sejmu

Polska Agencja Prasowa dotarła do listu, jaki szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska w poniedziałek (3 sierpnia) wysłała do posłów. Z uwagi na istniejące w Sejmie ograniczenia w związku z sytuacją pandemiczną zwróciła się do przewodniczących klubów parlamentarnych oraz koła poselskiego z prośbą o przekazanie informacji o liczbie uczestników oraz rozmieszczenia ich w ławach sejmowych, w przysługujących im sektorach.

Kaczmarska poinformowała, że dla posłów i senatorów uruchomione zostanie wejście od ul. Wiejskiej. "Każdy z uczestników będzie miał dokonywany pomiar temperatury" - podkreśliła.

"Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników Zgromadzenia Narodowego proszę na korytarzach i po zakończeniu uroczystości o zachowanie dystansu społecznego. Kancelaria Sejmu zapewnia płyny dezynfekcyjne, rękawiczki, a także maski typu PP3, konieczne w przypadku braku możliwości zachowania dystansu społecznego" - dodała.

"Informuję, że dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych uczestników uroczystości, rekomendowane jest poddanie się badaniu na obecność wirusa SARS-CoV-2 przed dniem 4 sierpnia. Badanie nie jest obowiązkowe" - napisała Kaczmarska.

Zaznaczyła, że w dniu Zgromadzenia Narodowego, dla osób niebędących parlamentarzystami, wejście będzie możliwe tylko za okazaniem zaproszenia. Przez wejście główne wchodzić będą goście VIP zaproszeni na galerię i zajmą tam co drugie miejsce. Dla pozostałych gości zostaną przygotowane dwie sale odsłuchowe: Sala Kolumnowa oraz sala nr 118.

Rekomendacje szefa GIS

Do marszałek Sejmu Elżbiety Witek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przesłał rekomendacje dotyczącą środków bezpieczeństwa podczas Zgromadzenia Narodowego.

Są to m.in.: zapewnienie dodatkowych pojemników z płynem dezynfekującym oraz wyposażenie uczestników w rękawiczki i maseczki ochronne o klasie bezpieczeństwa co najmniej FFP2, dokładne wywietrzenie pomieszczeń na dwie godziny przez rozpoczęciem uroczystości, a w trakcie Zgromadzenia - zapewnienie zachowanie niezbędnego dystansu. Po opuszczeniu Zgromadzenia z kolei zapobieżenie "tworzeniu się naturalnych spontanicznych grup w kuluarach i na korytarzach".

Pinkas zwrócił się też do marszałek Sejmu o przekazanie informacji, aby parlamentarzyści podejrzewający u siebie choroby układu oddechowego powstrzymali się od udziału w uroczystości.

Posiedzenie Sejmu przesunięte

Zaplanowane na 7 sierpnia posiedzenie Sejmu zostało przesunięte na 14 sierpnia. 

Wcześniej, decyzją marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przełożone zostało o tydzień (z 4-7 sierpnia na 11-13 sierpnia) posiedzenie Senatu, który miał zająć się kilkoma ważnymi rządowymi ustawami. 

Obrady Senatu przesunięto ze względu na chorobę senatora Jana Filipa Libickiego (KP-PSL), który jest zakażony koronawirusem i konieczność przeprowadzenia badań u senatorów i pracowników Kancelarii Senatu, którzy mieli z nim kontakt.

Kierwiński: To jest problem elementarnej uczciwości/RMF FM/RMF
PAP

Zobacz także