Reklama

Reklama

Zbigniew Ziobro: Solidarna Polska nie jest w stanie poprzeć wszystkich "kamieni milowych"

Szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro powiedział po spotkaniu zarządu swojej partii, że ma wątpliwości w kwestii niektórych tzw. kamieni milowych. Chodzi o warunki, które Polska musi spełnić, by zostały nam wypłacone pieniądze z KPO. Do zarzutów Solidarnej Polski odniósł się już rzecznik rządu.

W sobotę odbyło się spotkanie zarządu Solidarnej Polski w sprawie "kamieni milowych" i Krajowego Planu Odbudowy. Po posiedzeniu miała miejsce konferencja prasowa przedstawicieli ugrupowania.

Lider Solidarnej Polski, szef MS Zbigniew Ziobro powiedział dziennikarzom, że zarząd podjął uchwałę w omawianej sprawie. - Ostateczna treść tzw. kamieni milowych nie była przedmiotem ustaleń ani rządowych, ani politycznych z Solidarną Polską. W tym sensie nie czujemy się zobowiązani do realizacji tych wszystkich postanowień, które są tam zawarte bez wcześniejszej ich oceny, a oceny będziemy dokonywać wyłącznie pod kątem interesu Polski i Polaków - mówił Ziobro.

Reklama

Zbigniew Ziobro: Solidarna Polska nie jest w stanie poprzeć wszystkich "kamieni milowych"

Zaznaczył, że w kamieniach milowych znalazły się punkty mające charakter neutralny, ale są też i takie, które budzą zasadnicze wątpliwości. W tym kontekście wymienił opodatkowanie używania aut spalinowych.

- Jest to droga do realizacji ostatniego szalonego żądania PE, aby te samochody zlikwidować z przestrzeni publicznej UE, w tym w Polsce - ocenił. Dodał, że Solidarna Polska nie jest w stanie poprzeć tego punktu, gdyż - zdaniem ugrupowania - uderzyłoby to w podstawowe interesy ekonomiczne milionów polskich rodzin.

- Nie będziemy zgadzać się na tego typu ideologiczne szaleństwa, które będą uderzać w kieszenie Polaków - oświadczył. 

Rzecznik rządu reaguje

- Krajowy Plan Odbudowy to miliardy złotych, które są przeznaczone na ogromne inwestycje. To szereg nowych dróg, połączeń kolejowych. To wsparcie budowy żłobków, wsparcie dla polskiego rolnictwa, czy przetwórstwa - zaznaczył Müller, komentując słowa polityków Solidarnej Polski. 

Podkreślił jednocześnie, że "KPO nie zawiera szkodliwych rozwiązań w obszarach podatkowych i opłat".

- One są regulowane w szczegółach na poziomie ustaw i mogą być odpowiednio dostosowywane i kompensowane. Tłumaczyliśmy już bezpodstawne zarzuty opozycji w tym zakresie. Być może z tego powodu u niektórych przedstawicieli Solidarnej Polski doszło do błędnego zrozumienia niektórych zapisów KPO - powiedział.

- Podkreślam, że szczegóły ich realizacji ustalane są w projektach ustaw, które będą przedmiotem prac Rady Ministrów - dodał Müller.

Reklama

Reklama

Reklama