Reklama

Zakaz pieców gazowych budzi wielkie emocje. Czeka nas rewolucja w ogrzewaniu domów?

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie zakazu instalacji pieców gazowych w nowych budynkach. To wyraz polityki klimatycznej Wspólnoty oraz nowych realiów na rynku gazu po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak jeśli nie piece gazowe, to co? Jakie alternatywne sposoby ogrzewania można rozważyć?

Niedawno informowaliśmy o planach Komisji Europejskiej w sprawie zakazu instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych. Miałby on obowiązywać od 2027 roku dla nowych budynków. Natomiast w przypadku modernizowanych domów zakaz instalacji kotłów gazowych miałby wejść w życie dopiero od 2030 roku.

Jednak jeśli nie piec gazowy, to co?

Zakaz pieców gazowych. Skąd pomysł Komisji Europejskiej?

Odejście od ogrzewania piecami gazowymi budzi sporo emocji. Szczególnie w Polsce, gdzie obywatele aktualnie korzystają z licznych programów rządowych, które pomagają finansowo przy zmianie pieca węglowego właśnie na gazowy, głównie projektu "Czyste Powietrze".

Reklama

W kontekście pieców gazowych możemy mówić o minimalnej ilości emisji pyłów zawieszonych. Pomimo tego wciąż na wysokim poziomie pozostaje produkcja szkodliwego dwutlenku węgla. I to właśnie ten drugi parametr tego typu pieców nie współgra z polityką klimatyczno-energetyczną UE, która ma na celu przekształcić Unię w nowoczesną gospodarkę, która do 2050 r. osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto.

W Polsce zastąpienie pieców węglowych gazowymi miało być krokiem w stronę obniżenia emisji szkodliwych pyłów. Jednak nie stanowi to ostatecznego rozwiązania. Komisja Europejska traktuje gazowe instalacje praktycznie na równi z węglowymi. Gaz podobnie jak węgiel również jest emisyjny i szkodliwy z punktu widzenia ochrony klimatu.

Jakie ogrzewanie instalować w domu zamiast piecy gazowych?

W obliczu nadchodzących zmian warto dowiedzieć się, jakie ogrzewanie zainstalować w domu zamiast pieców gazowych. Aktualnie dość efektywnymi, a jednocześnie sprawdzonymi, są systemy pomp ciepła i piece elektryczne. W jaki sposób działają?

Czytaj również: Taryfy na gaz i prąd zatwierdzone. Kto w 2023 roku zapłaci więcej?

Powietrzne pompy ciepła zamiast instalacji gazowej

Pierwszym z rozwiązań może być powietrzna pompa ciepła. Instalacja z powodzeniem zastąpi system gazowy. Jednocześnie jest tańsza w montażu i wdrożeniu niż gruntowa pompa ciepła. Łączny koszt systemu wraz z montażem to ok. 40 tysięcy złotych.

Rozwiązaniem może być również połączenie pompy powietrznej i gazowego pieca, gdzie druga instalacja obsłuży nieruchomość tylko w trakcie wysokich mrozów. W takich warunkach będzie wspierać pompę, która nie będzie w stanie pozyskać wystarczającej ilości energii do zaspokojenia potrzeb grzewczych.

Ogrzewanie elektryczne zamiast instalacji gazowej?

Połączenie fotowoltaiki wraz z systemem ogrzewania elektrycznego to kolejne rozwiązanie. Może okazać się opłacalnym sposobem na zastąpienie instalacji gazowej. Korzystanie z dwóch systemów jednocześnie umożliwi produkcję prądu we własnym zakresie i wykorzystanie naturalnie pozyskanej energii do ogrzewania domu. 

Czytaj również: Twoja kuchenka gazowa emituje zabójcze toksyny. Wywołują astmę i raka

Ogrzewanie na prąd zapewniają kotły elektryczne. Nowoczesne systemy są w stanie współpracować z panelami fotowoltaicznymi, pobierając z tych instalacji niezbędną do działania energię. Atutami tego rozwiązania jest też duży zakres możliwości odnośnie do miejsca montażu kotła elektrycznego i bezobsługowa praca. 

Kotły pracują ponadto z dowolnymi instalacjami c.o. oraz wymiennikiem c.w.u. Co więcej, przy dysponowaniu właściwymi modułami, system może współpracować z zasobnikiem buforowym c.o. Korzystając przy tym z taryfy elektrycznej G12 lub G12W, instalacji fotowoltaicznej oraz systemu akumulacji ciepła, możliwe jest zredukowanie ceny ogrzewania elektrycznego i skuteczne zastąpienie systemów gazowych. Cena pieca elektrycznego waha się od 5 tys. zł do 10 tys. zł.

Czytaj również:

Na co wymienić piec węglowy w 2023 roku? Pompa ciepła, gaz czy biomasa

Jak i gdzie zamontować czujnik czadu i gazu? Miejsce ma znaczenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Unia Europesjka | ekologia | gaz | piec gazowy | ogrzewanie gazem

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy