Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zagrożenie pożarowe w lasach; utrudnienia na drogach

Prawie w całej Polsce panują rekordowe upały. W Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce, na Kujawach i zachodnim Pomorzu notowane są temperatury przekraczające 30 st. Sytuację biometeorologiczną określa się jako niekorzystną. Meteorolodzy ostrzegają przed zbyt długim przebywaniem na słońcu. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego ogłoszono w lasach w kujawsko-pomorskiem. Jeśli w ciągu najbliższych godzin nie spadnie deszcz to niewykluczone, że zostanie wprowadzony całkowity zakaz wstępu do lasów. Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już w lasach na Podkarpaciu oraz w Wielkopolsce. Jutro w Polsce lekko się ochłodzi, temperatura nie przekroczy 30 stopni.

- Wilgotność ściółki leśnej spadła do 12 procent. Gdy spadnie do 10 można mówić o poważnym zagrożeniu - powiedział Paweł Fątczak, rzecznik kujawsko-pomorskich strażaków. Niewykluczone, że w nocy spadnie deszcz. Zapowiadane są nawet gwałtowne burze.

Trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje już w lasach na Podkarpaciu oraz w Wielkopolsce. Tam niedaleko Mosiny płonie pięć hektarów lasów. Istnieje groźba, że ogień rozprzestrzeni się.

Całkowity zakaz wstępu do lasów w okolicach Pisza, Giżycka i Gołdapii wprowadził wojewoda warmińsko-mazurski. Przyczyną jest olbrzymia liczba połamanych przez ostatnia wichurę drzew, których na razie jeszcze nie usunięto, a które razem z wysoką temperaturą stwarzają zagrożenie pożarowe.

Ograniczenia w ruchu pociągów

PKP poinformowały o wprowadzeniu ograniczeń maksymalnej prędkości pociągów na odcinkach niektórych linii kolejowych w godz. 10-20 do 50 km/godz. Ograniczenia spowodują opóźnienia w ruchu pociągów.

Ograniczenia w ruchu ciężarówek

Od dziś obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych w 11 województwach.

Zakaz ruchu ciężarówek spowodowany jest upałem, który wpływa na rozmiękczanie nawierzchni dróg. W godzinach od 11. do 23. nie mogą dzisiaj jeździć po polskich drogach ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Zakaz nie dotyczy ciężarówek wiozących m.in. szybko psującą się żywność, zwierzęta, prasę, pocztę i materiały niebezpieczne. Nie dotyczy też kombajnów, traktorów oraz pojazdów ratunkowych, wiozących materiały do budowy dróg i mostów.

/RMF

Restrykcje obowiązują w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim.

Z powodu wysokiej temperatury PKP może wstrzymać ruch kolejowy na najbardziej zagrożonych odcinkach i skierować pociągi trasą okrężną.

Od wtorku ograniczenia prędkości wprowadzono na liniach:

- Paczków-Kędzierzyn Koźle (woj. opolskie, linia Kędzierzyn Koźle-Kamieniec Ząbkowicki)

- Fosowskie-Ozimek (woj. opolskie, linia Częstochowa-Opole)

- Suchedniów-Skarżysko Kamienna (woj. świętokrzyskie, linia

Kielce-Radom)

- Skawina-Sucha Beskidzka-Maków (woj.małopolskie, linia Kraków-Zakopane)

- Rytro-Żegiestów (woj. małopolskie, linia Nowy Sącz-Muszyna)

- na linii średnicowej Warszawy

- Barłogi-Koło (1100 m, woj. wielkopolskie, linia Warszawa-Poznań)

- Sulechów-Czerwieńsk (woj. lubuskie, linia Zbąszynek-Zielona Góra)

- Zbąszynek-Świebodzin-Toporów (woj. lubuskie, linia Poznań-

Kunowice)

- Czerwieńsk-Krosno Odrzańskie (woj. lubuskie, linia Zielona Góra-Gubin)

- Rudnica-Bytnica (woj. lubuskie, linia Zielona Góra-Rzepin)

- Kluczbork-Sowczyce (woj. opolskie, linia Kluczbork-Lubliniec).

Jutro będzie chłodniej

Jutro nad Polskę napłynie chłodne powietrze z południowego zachodu, co spowoduje lekkie ochłodzenie. Przewiduje się, że temperatura nie przekroczy 30 stopni.

Według synoptyków, przez kraj przejdą gwałtowne burze, prędkość wiatru może osiągnąć nawet 90 km/h. Spodziewane opady wyniosą do 30 mm na metr kw. w ciągu 12 godzin, a w górach do 50 mm. Możliwe są także opady gradu.

Od tygodnia Polska znajduje się pod wpływem upalnego, suchego, kontynentalnego powietrza z południowego wschodu. W całej Polsce temperatura waha się pomiędzy 29 na Podhalu a 34 stopniami na zachodzie kraju. Nad Bałtykiem temperatura wynosi około 30 stopni - powiedziała Anna Nemec, dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wizyta w Parku Wodnym, seans w Multikinie oraz rejs po Wiśle - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają ponad dwa tysiące dzieci z Małopolski.

INTERIA.PL/RMF/PAP

Zobacz także