Reklama

Reklama

Zaćmienie Słońca. Obserwacje w Polsce

Zaćmienie słońca rozpoczęło się w Polsce przed godziną 10. - To jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy oglądać w Polsce - mówi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z CNK. Następna szansa na taką obserwację nadarzy się dopiero za sześć lat w 2021.roku

Liczne placówki w całym kraju organizują zbiorowe obserwacje tego zjawiska. W Warszawie liczne grono obserwatorów zebrało się pod Centrum Nauki Kopernik.

W Polsce Księżyc zakryje około 60 proc. tarczy słonecznej, a w północno-zachodniej części kraju nawet 76 proc.

A jakie było zaćmienie Słońca w twojej miejscowości? Dyskutuj!

W Warszawie zaćmienie Słońca rozpoczęło się o godz. 9.47, a jego maksymalną fazę będzie można obserwować o 10.57. Zakryte będzie wówczas 66 proc. tarczy słonecznej. Astronomiczne widowisko zakończy się kilka minut po godz. 12.

Reklama

- Oglądanie zjawisk astronomicznych jest przyjemniejsze, gdy robi się to grupowo. Dziś spodziewamy się około dwóch tysięcy gości. Jak widać mimo wczesnej pory, chętni schodzą się bardzo licznie - powiedziała rzecznik Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka.

Okulary ze specjalnym filtrem

Dla obserwujących zaćmienie Słońca przygotowano okulary ze specjalnym filtrem, który umożliwia bezpieczne obserwacje. - Porzucamy myśl o oglądaniu zaćmienia przez przydymioną szybkę. Jedynie filtr, który można kupić w sklepach z teleskopami lub maska spawalnicza dobrze się do tego nadają i ochronią nasz wzrok - podkreśliła Nowicka.

Osoby, które oglądają zaćmienie przed Centrum Nauki Kopernik mogą patrzeć na Słońce przez kilkanaście przygotowanych na tę okazję teleskopów. - Przez cały czas opowiadamy też o zaćmieniu i ciekawych zjawiskach astronomicznych z nim związanych - dodała rzecznik CNK.

- To będzie jedno z najpiękniejszych zjawisk, jakie możemy oglądać w Polsce. Jeśli ktoś je przegapi, to następną szansę będzie miał dopiero za sześć lat w 2021 roku - powiedział do obserwujących zjawisko Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z CNK.

Publiczne pokazy tego zjawiska

Choć w Polsce zaćmienie widoczne jest jako częściowe, to są miejsca na świecie, gdzie jest ono widoczne jako całkowite. Pas całkowitego zaćmienia przebiegnie przez północną część Oceanu Atlantyckiego i Morze Arktyczne, zaczynając w okolicach Grenlandii, przechodząc przez Wyspy Owcze, Spitzbergen i docierając do okolic bieguna północnego.

Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

W Polsce publiczne pokazy tego zjawiska organizują centra nauki, stowarzyszenia i kluby astronomiczne. W kilkunastu miastach organizuje je Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). W Gdańsku na wspólne obserwowanie zaćmienia Słońca i świętowanie pierwszego dnia wiosny zaprasza Centrum Hewelianum.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy