Reklama

Reklama

Wspólna lista opozycji? Najnowszy sondaż

Wspólna lista opozycji szansą na wygranie wyborów? 63 procent ankietowanych uważa, że Platforma Obywatelska, Polska 2050, Lewica i PSL powinny startować razem w dużej koalicji, żeby mieć największą szansę pokonać PiS - wynika z sondażu IBRiS na zlecenie Radia ZET.

IBRiS zapytał Polaków, w jakiej - ich zdaniem - konfiguracji polska opozycja (KO, Lewica, Polska 2050 i PSL, bez Konfederacji) powinna stanąć do najbliższych wyborów, aby zyskać największe szanse na pokonanie PiS.

Z badania wynika, że zdecydowana większość ankietowanych, 63 proc., opowiedziało się za zjednoczonym blokiem opozycyjnym, w ramach którego na jednej liście znaleźliby się przedstawiciele wszystkich wymienionych wyżej ugrupowań.

Wspólna lista da opozycji zwycięstwo nad PiS?

Z sondażu wynika też, że najwięcej zwolenników wspólnej listy KO, Polska 2050, Lewica, PSL - aż 83 proc. - jest wśród ankietowanych sprzyjających opozycji. 42 proc. badanych głosujących na Zjednoczoną Prawicę uważa, że wspólna lista opozycji da jej zwycięstwo nad PiS.

Reklama

20 proc. respondentów było zdania, że skuteczniejszy będzie osobny start wszystkich formacji (jak w ostatnich wyborach w 2019 roku), zaś 17 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

Autorzy sondażu nie uwzględnili sytuacji, w której po stronie opozycji mógłby powstać blok złożony z dwóch lub trzech ugrupowań.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Radia ZET przeprowadzono 21-22 stycznia 2022 r. na próbie 1100 ankietowanych. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy