Wielka Sobota 2022. Czy sklepy będą otwarte? Czy to dzień wolny od pracy?

Oprac.: Aleksandra Waleczek
Wielkanoc 2022 już niedługo, a tuż przed nią Wielka Sobota, więc przypominamy, co to za święto, kiedy wypada oraz jakie tradycje i zwyczaje są z nią związane. Wyjaśniamy również, czy Wielka Sobota 2022 to dzień wolny od pracy i tłumaczymy, czy w ten dzień trzeba iść do kościoła.

Wielka Sobota 2022 już niedługo i chociaż większość chrześcijan dobrze wie, kiedy wypada, zapominalskim przypominamy datę święta i najważniejsze zwyczaje z nim związane. Tłumaczymy również, czy Wielka Sobota to dzień wolny od pracy i czy praktykujący katolicy muszą iść wtedy do kościoła. Oto wszystko, co wypada wiedzieć na temat święta poprzedzającego Wielkanoc.
Spis treści:
Wielka Sobota. Co to za dzień?
Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia poprzedzającym Wielkanoc, czyli święto Zmartwychwstania Pańskiego. W ten dzień katolicy wspominają złożenie Jezusa Chrystusa do grobu i oczekują na jego zmartwychwstanie.
Wielka Sobota 2022: Kiedy wypada?
Wielka Sobota 2022 wypada 16 kwietnia. Podobnie jak Wielkanoc, którą obchodzi się dzień później, jest świętem ruchomym, co oznacza, że jej data różni się w zależności od roku.
Oto, kiedy wypada Wielkanoc w najbliższych latach:
- Wielka Sobota 2023: 8 kwietnia
- Wielka Sobota 2024: 30 marca
- Wielka Sobota 2025: 19 kwietnia
- Wielka Sobota 2026: 4 kwietnia
- Wielka Sobota 2027: 27 marca
- Wielka Sobota 2028: 15 kwietnia
Czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy?
Chociaż Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy, odpowiedź na pytanie, czy Wielka Sobota jest dniem wolnym od pracy, brzmi nie. Oznacza to, że w tym dniu sklepy są otwarte, więc można zrobić jeszcze przedświąteczne zakupy.

Wielka Sobota 2022: Czy trzeba iść do kościoła?
Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła? Nie, ponieważ Wielka Sobota nie jest świętem nakazanym. W tym dniu do zmroku nie ma zresztą tradycyjnego nabożeństwa z komunią świętą. Należy jednak pamiętać, że po zachodzie słońca odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, (zaliczana już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej). Wierni, którzy w niej uczestniczą, nie muszą odwiedzać już kościoła kolejnego dnia.
Jak wygląda msza w Wielką Sobotę?
- Msza w Wielką Sobotę rozpoczyna się Liturgią Światła. Przed kościołem rozpalone zostaje ognisko, od którego zapala się Paschał, czyli woskową świecę symbolizującą zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Paschał początkowo stanowi jedyne źródło światła w kościele, jednak później wierni odpalają od niego własne świece.
- Kolejne elementy mszy wielkosobotniej to Liturgia Słowa oraz Liturgia Chrzcielna, kiedy to woda zostaje pobłogosławiona przez kapłana, a wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne.
- Ostatnią częścią mszy Wigilii Paschalnej jest Liturgia Eucharystyczna, podczas której katolicy przyjmują komunię świętą.
Wielka Sobota. Tradycje i zwyczaje
Podobnie jak z samą Wielkanocą, również z Wielką Sobotą od wieków związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich zostały już zapomniane, a inne praktykuje się do dziś.

- Dawniej w Wielką Sobotę o świcie doiło się krowy. Robiono to, ponieważ wierzono, że w przeciwnym razie do gospodarstwa przybędą czarownice, które mogą zechcieć odebrać mleko zwierzętom.
- W Wielką Sobotę siano również pszenicę, ponieważ wierzono, że dzięki temu urośnie bez chwastów.
- Starym wielkosobotnim zwyczajem, który praktykuje się do dziś, jest święcenie pokarmów. Dawniej odbywało się ono przed południem, jednak w czasach współczesnych ceremonia ma miejsce również po południu i wieczorem. Tradycja mówi, że w koszyku wielkanocnym muszą znaleźć się m.in. sól, pieprz, wędlina, jajko, baranek, chleb i ciasto.
- Ponadto, w Wielką Sobotę od wczesnych godzin porannych katolicy adorują grób pański. Strażacy i harcerze, symbolizujący strażników, czuwają przy nim przez cały dzień po to, aby nikt nie wykradł ciała Jezusa Chrystusa.
Czytaj również:
Zobacz także: