Reklama

Reklama

Wichury w Polsce. Awarie prądu i ponad 10 tysięcy interwencji straży pożarnej

Przez cały kraj przetoczył się silny wiatr. Strażacy interweniowali ponad 10 tysięcy razy. Największe wichury były na Dolnym Śląsku, gdzie zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych. Bez prądu jest około 121 tys. odbiorców.

- Do północy mieliśmy 10 tys. 300 interwencji w całym kraju - mówi na antenie Polsat News brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. 

Najwięcej interwencji było na Dolnym Śląsku, bo aż 2300. Zginęły tam cztery osoby, a dziewięć zostało rannych. W województwie wielkopolskim strażacy interweniowali 1900 interwencji. - To są najbardziej dotknięte województwa - dodaje bryg. Kierzkowski. 

Wichury najtragiczniejsze od lat

W woj. kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali 1193; zachodniopomorskim - 891; mazowieckim - 877, lubuskim - 808.

- W całym kraju zostało poszkodowanych 18 osób, w tym siedmiu strażaków, którzy odnieśli obrażenia podczas usuwania skutków silnego wiatru. To jeden z najczarniejszych scenariuszy, jaki w ostatnich latach rozegrał się na terenie kraju. Od wielu lat nie było aż tak wielu osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych - przyznaje brygadier.

Reklama

Wichury a awarie prądu

Dodaje, że będzie jeszcze wiało o poranku i przez cały piątek. Apeluje, by z dużą ostrożnością podróżować do pracy i szkoły.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak poinformował w piątek na Twitterze, że według stanu na godz. 6 - 121 193 odbiorców było pozbawionych energii elektrycznej. Najwięcej w woj. mazowieckim (47 910) i wielkopolskim - (21 000).

Zginęli przygnieceni przez drzewo

W czwartek w miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

Na ul. Burakowej w Warszawie mur przewrócił się na przechodzącą chodnikiem kobietę. Uszkodzeniu uległ również zaparkowany samochód. Na ul. Foksal znak drogowy przygniótł starszą kobietę.

Silny wiatr. Alerty IMGW

W związku z silnym wiatrem IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na północy województwa zachodniopomorskiego, a także w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz na północy województwa podlaskiego. Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwie lubelskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim i w części województwa podlaskiego.

Czytaj więcej: Wichury nad Polską: Wiatr przewraca ciężarówki. Kobieta przygnieciona przez mur


Reklama

Reklama

Reklama