Reklama

Reklama

Wichury nad Polską: Wiatr przewraca ciężarówki. Kobieta przygnieciona przez mur

Przez kraj przetacza się silny wiatr. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim doszło do śmiertelnego wypadku. Podmuch zepchnął z drogi samochód dostawczy. Kierowca zginął na miejscu. Do podobnego zdarzenia doszło również w województwie opolskim. W Warszawie wichura przewróciła mur na przechodzącą kobietę. W związku z wichurami rozesłane zostały alerty RCB. W całym kraju strażacy interweniowali prawie 10 tys. razy.

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, do godz. 20.30 w czwartek strażacy przeprowadzili 9693 interwencje związane z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 2079, wielkopolskim - 1849, kujawsko-pomorskim - 1100, zachodniopomorskim - 831 i lubuskim - 784.

Strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne, wszystkie w województwie dolnośląskim. W miejscowości Rusko w powiecie świdnickim w wyniku silnego podmuchu wiatru auto dostawcze zostało zepchnięte z drogi i dachowało; zginęła jedna osoba. Kolejna osoba zginęła w miejscowości Siechnice w powiecie wrocławskim, gdy zawaliła się na nią ściana budowanego domu; dwie osoby zginęły we Wrocławiu po tym, jak drzewo przewróciło się na samochód osobowy.

PSP do godz. 20.30 odnotowała 13 osób rannych, w tym pięciu ratowników - dwóch w województwie dolnośląskim i po jednym w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

Reklama

Odbiorcy bez prądu

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak poinformował o przerwach w dostawach energii. Bez prądu pozostaje prawie ćwierć miliona odbiorców.

"#SILNYWIATR - na godz. 22:00 na terenie kraju 247 650 odbiorców pozbawionych prądu (najwięcej woj.mazowieckie: 89 680, dolnośląskie: 44 629). Trwają naprawy" - przekazał.

Tragedia na drodze

Wichura zepchnęła z dostawczaka z drogi krajowej nr 5.

Według ustaleń Polsat News kierowca iveco jechał prawidłowo. Podmuch wiatru zepchnął auto z drogi. Samochód dachował i uległ poważnemu zniszczeniu. Kierowca poniósł śmierć na miejscu. 

Przewrócona ciężarówka

Do zdarzenia doszło w miejscowości Pawłów, na drodze krajowej nr 94 łączącej Opole z Oławą. Podmuch silnego wiatru przewrócił jadącą drogą ciężarówkę. Nikt nie został ranny, ale pojazd całkowicie zablokował drogę. Wyznaczono objazd przez Gierszowice-Krzyżowice-Żłobiznę.

W czwartek opolscy strażacy byli wzywani ponad 150 razy do interwencji związanych z wichurami. W Paczkowie wiatr przewrócił drzewo na pracujący dźwig. Rannego operatora maszyny przewieziono do szpitala. W powiecie namysłowskim konar drzewa uszkodził okno w sali gimnastycznej szkoły. W wielu miejscach konary drzew utrudniały korzystanie z dróg i chodników. 

Mur przewrócił się na kobietę

Na ul. Burakowej w Warszawie mur przewrócił się na przechodzącą chodnikiem kobietę. Uszkodzeniu uległ również zaparkowany samochód. Na ul. Foksal znak drogowy przygniótł starszą kobietę. 

Uszkodzony dach szkoły

Straż pożarna w Olsztynie poinformowała, że wiatr uszkodził dach na szkole podstawowej nr 2 w centrum Olsztyna. - Obluzowały się tam dachówki, strażacy z wysięgnika je poprawiali - poinformowała straż pożarna.

Dyrekcja szkoły poinformowała rodziców, że zagrożony teren odgrodzono taśmą, a wejście do budynku możliwe jest tylko od strony ul. Piłsudskiego.

Straż pożarna poinformowała, że drzewo upadło na ogrodzenie szkoły podstawowej przy ul. Kętrzyńskiego. - Budynek na szczęście nie został uszkodzony - podała straż pożarna.

Alerty dla dziewięciu województw

Centrum poinformowało na Twitterze, że smsy z ostrzeżeniem o silnym wietrze przesłano do odbiorców w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim.

Ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem nie wydano w czwartek jedynie dla części Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia. Pozostałe terytorium kraju objęte jest alertem pierwszego lub drugiego stopnia. Zgodnie z prognozami Instytutu najgorzej ma być na północy oraz Dolnym Śląsku - tam prędkość wiatru może gdzieniegdzie sięgnąć nawet 100 km/h.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje