W Polsce czeka tysiąc wolnych miejsc dla uchodźców
O problemie imigrantów z basenu Morza Śródziemnego, których część miałaby trafić do Polski, rozmawiają w Luksemburgu szefowie unijnych Ministerstw Spraw Wewnętrznych.

- W ośrodkach dla uchodźców czeka 1000 wolnych miejsc - mówi szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala.
Urząd dysponuje jedenastoma ośrodkami dla cudzoziemców, w tym czterema własnymi. Łącznie jest w nich około tysiąca wolnych miejsc dla osób które złożą wniosek o nadanie statusu uchodźcy.
Wolą samodzielność
Cudzoziemcy coraz częściej wybierają także świadczenia poza ośrodkiem, które pozwalają na wypłacanie cudzoziemcom określonej kwoty (zależnej od wielkości rodziny). Dzięki temu możliwe jest samodzielne wynajmowanie mieszkania, do tego dochodzą dodatkowe świadczenia takie jak pomoc medyczna czy wsparcie dotyczące edukacji.
Jak mówi Rogala, nie ma limitów dotyczących przyjmowania osób czy wypłacania świadczeń, są jednak pewne progi po których można wnioskować o dodatkowe środki. Także liczba wolnych miejsc w ośrodkach może wzrosnąć.
Konsekwencja arabskiej wiosny
Ośrodki opuszczają też kolejne osoby, pozwalając na dokwaterowanie innych imigrantów. Napływ uciekinierów do państw Unii Europejskiej przez Morze Śródziemne to konsekwencja arabskiej wiosny i konfliktów na północy Afryki. Obecna polska polityka imigracyjna nie uwzględnia problemu napływu uchodźców z południa, a unijne rozwiązania w tej sferze są przedmiotem dialogu.