Reklama

Uczniowie 11 województw wracają do nauki stacjonarnej

W poniedziałek w 11 województwach do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Chodzi o regiony, gdzie nie ma ferii. W pozostałych pięciu województwach ferie bez zmian trwają do 27 lutego.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 od 27 stycznia zawieszone były zajęcia stacjonarne w szkołach dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. W ich miejsce wprowadzono naukę zdalną.

Nauka zdalna skrócona

Początkowo zajęcia stacjonarne dla uczniów z tych klas umiały być zawieszone do 27 lutego. 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zdecydował jednak o skróceniu nauki zdalnej o tydzień. 12 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenia, zgodnie z którą zajęcia stacjonarne w szkołach zawieszono tylko do 20 lutego.

Reklama

Ferie zimowe bez zmian

Jednocześnie nie uległy zmianie terminy ferii zimowych w szkołach, które w tym roku szkolnym przewidziano w czterech terminach między 18 stycznia a 27 lutego. Dlatego jeszcze przez tydzień, czyli do 27 lutego, ferie mają uczniowie z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego. Uczniowie z tych województw ferie mają w tym roku jako ostatni w kraju.

Przedszkolaki i najmłodsi uczniowie bez nauki zdalnej

Zawieszenie stacjonarnego funkcjonowania nie obejmowało szkół podstawowych w zakresie klas I-IV, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli tzw. zerówek, a także wszystkich typów placówek wychowania przedszkolnego. Tam, co do zasady, cały czas zajęcia odbywały się stacjonarnie.

Nie ograniczono też stacjonarnego funkcjonowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych, a także burs i internatów.

Przepisy zezwalały także na organizowanie stacjonarnie zajęć praktycznych w szkolnictwie zawodowym, a także praktyk zawodowych i zajęć z praktycznej nauki zawodu. Zezwolono również na organizowanie zajęć sportowych w szkołach sportowych i w szkołach mistrzostwa sportowego, a także zajęć praktycznych w oddziałach przygotowania wojskowego. Możliwe było też organizowanie w szkołach zajęć przygotowawczych do egzaminów.

Praca zdalna. Mają zmienić się przepisy

Tymczasem minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiada zmiany w przepisach dotyczących pracy zdalnej. Jej zdaniem ostatnie dwa lata pokazały, że taka forma wykonywania obowiązków jest potrzebna. Według nowych przepisów pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do czwartego roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży. Co jeszcze się zmieni? Więcej na ten temat TUTAJ.


PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nauka zdalna | nauka stacjonarna | ferie | zdalne nauczanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy