"Ucieczka przed odpowiedzialnością". Bodnar ocenił decyzję PKW
Adam Bodnar nazwał uchwałę PKW w sprawie sprawozdania finansowego PiS "ucieczką przed odpowiedzialnością za podjęcie decyzji". - Jest dokonywana poprzez stosowanie konstrukcji, które są dla mnie, jako prawnika, dość wątpliwe - stwierdził szef resortu sprawiedliwości. Jak dodał, minister finansów musi "przeanalizować sprawę na różne sposoby" zanim zdecyduje, czy subwencja powinna trafić na konto partii.
Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła wykonać postanowienia Sądu Najwyższego z 11 grudnia i przyjąć sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS. Uchwała zawiera także drugi paragraf dotyczący statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Minister sprawiedliwości był pytany w sobotę na antenie TVN24, czy wobec tego minister finansów powinien wypłacić partii środki z subwencji.
- W tej sprawie w zasadzie jedynym, moim zdaniem, prawowitym dokumentem w obiegu jest pierwsza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, która dokonała oceny sprawozdania finansowego. A druga - można zadać pytanie, czy ona w ogóle jest w jakikolwiek sposób wiążąca, skoro zapadła w wyniku rozpoznania sprawy przez organ, który nie ma charakteru sądu w rozumieniu konstytucji i prawa Unii Europejskiej - skomentował Adam Bodnar.
Co z wypłatą subwencji dla PiS? Adam Bodnar komentuje
Bodnar uznał ostatnią uchwałę PKW za "ucieczkę przed odpowiedzialnością za podjęcie decyzji".
- Odbieram to w taki sposób, że ucieczka jest dokonywana poprzez stosowanie konstrukcji, które są dla mnie, jako prawnika, dość wątpliwe. Z jednej strony mamy drugą część uchwały, w której jest mowa o tym, że w sumie nie wiadomo, co zrobić z Izbą Kontroli Nadzwyczajnej, a w pierwszej części jest mowa o tym, że jest to w wykonaniu postanowienia tej właśnie Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Czyli widzimy wzajemną sprzeczność - wskazywał.
Podkreślił, że "każdy odpowiedzialny minister w takiej sytuacji musi na różne sposoby całą sprawę przeanalizować".
Bodnar przyznał też, że w przyszłości trzeba będzie zastanowić się nad tym, czy należałoby zmienić skład PKW i być może wrócić do składu sędziowskiego. Zastrzegł jednak, że jest to dyskusja "przyszłościowa".
Spór wokół Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN
Przypomnijmy, 11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uznała skargę PiS ws. odrzucenia przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych z 2023 roku.
Pięć dni później Komisja - stosunkiem głosów 5:4 - odroczyła obrady w tej sprawie do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP" statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, której status jest kwestionowany m.in. przez rząd i część członków PKW. Sprawa miała wrócić do PKW 23 grudnia w trybie obiegowym, ale tak się nie stało.
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak wyjaśnił, że czterech członków wyraziło sprzeciw wobec podejmowania uchwały w sprawie sprawozdania w takim trybie. Tłumaczył, że wystarczy, aby jeden z członków Komisji wyraził sprzeciw wobec podjęcia uchwały w trybie obiegowym - wówczas należy wyznaczyć termin posiedzenia, na którym ma zapaść decyzja w danej sprawie.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!