Reklama

Reklama

Te zawody mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Pracujesz w jednym z nich?

Zasady przejścia na emeryturę w Polsce ulegały przez lata pewnym zmianom. Obecnie nie jest wymagany staż pracy do otrzymania wynagrodzenia. Liczy się wyłącznie wiek. Ile wynosi wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn? Czy w każdej profesji wymagania są identyczne?

Kilka lat temu ludzie przechodzili na emeryturę w tym samym wieku, niezależnie od płci. Każdego roku jednak okres przejścia na emeryturę był wydłużany. Celem było ustalenie progu emerytalnego na wiek 67 lat. Jakie obecnie wymagania należy spełnić, aby przejść na emeryturę? Sprawdźmy, jakich zawodów dotyczy wcześniejsza emerytura.

Kiedy można przejść na emeryturę?

Emeryturę można otrzymać po przekroczeniu pewnego wieku. W przypadku kobiet wymagane jest ukończenie 60. roku życia. Mężczyźni natomiast na emeryturę przejdą po ukończeniu 65. lat. Wymagane jest posiadanie w swojej karierze co najmniej 1 dnia, za który potrącono składki.

Reklama

Dawniej oprócz wieku konieczne było osiągnięcie konkretnego stażu pracy. Kobiety musiały przepracować 20 lat, mężczyźni natomiast 25. Do emerytury liczyły się wszystkie lata aktywności zawodowej, w czasie których pobierano składki.

Istniała możliwość uwzględniania do emerytury również częściowo okresów nieskładkowych. Były nimi urlopy bezpłatne, świadczenia chorobowe czy opiekuńcze.

Wcześniejsza emerytura. Komu przysługuje?

Niektóre zawody pozwalają przejść na emeryturę na zupełnie innych zasadach. W większości przypadków wiek emerytalny nie jest wymagany, a liczy się sam staż pracy. Opcje takie skierowane są do osób pracujących w trudnych warunkach, które wpływać mogą na zdrowie lub nawet życie.

Takimi grupami zawodowymi są:

  • górnicy,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • celnicy.

Oprócz powyższych grup zawodowych inne zasady co do emerytury dotyczą nauczycieli oraz artystów.

Emerytura w służbach mundurowych

Służby mundurowe to ogólne określenie na:

Przy tych zawodach wymagany jest staż pracy bez osiągnięcia wieku emerytalnego.

W przypadku osób przyjętych do pracy przed 2013 rokiem okres ten wynosi 15 lat. Osoby rozpoczynające karierę po 2013 roku, emeryturę dostaną po 25 latach pracy.

Emerytura u górników

Górnicy mogą przejść na emeryturę już w wieku 45 lat. Wszystko zależy jednak od stażu pracy i spełnionych dodatkowych wymagań. Kobiety mogą przejść na emeryturę po 20 latach pracy, a mężczyźni po 25 latach. W obu jednak przypadkach konieczne jest wykonywanie prac pod ziemią przez okres minimum 5 lat.

Emerytura u ratowników górskich

Ratownicy górscy to zawód, który nie wymaga długiego stażu pracy, aby przejść na emeryturę. Liczy się tutaj jednak dodatkowo przekroczenie konkretnego wieku. Osoby w tym zawodzie muszą mieć przepracowane co najmniej 10 lat. Dodatkowo kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 50. roku życia, a mężczyźni mając lat 55.

Emerytura artystyczna

Osoby działające artystycznie lub twórczo również mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Najważniejszy w tym wypadku jest staż pracy. Kobiety powinny posiadać 20 lat doświadczenia w zawodzie, a mężczyźni 25 lat. Oprócz niego artyści i twórcy posiadają inny próg wieku emerytalnego, w zależności od wykonywanego zawodu.

  • W przypadku tancerza, kaskadera, akrobaty, ekwilibrysty czy gimnastyka - 40 lat kobiety, 45 lat mężczyźni,
  • W przypadku muzyka grającego na instrumencie smyczkowym, klawiszowym, perkusyjnym, fotografika czy operatora obrazu filmowego - 55 lat kobiety i 60 lat przez mężczyzn,
  • Solista wokalista, treser zwierząt drapieżnych czy muzyk instrumentów dętych - 45 lat kobiety, 50 lat mężczyźni,
  • Aktorki i dyrygentki mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 55 roku życia,
  • Artysta chóru, aktor teatru lalek, żongler czy komik cyrkowy - kobiety po ukończeniu 50 lat, mężczyźni po ukończeniu 55 lat.

Emerytura u nauczycieli

Nauczyciele również mogą udać się na wcześniejszą emeryturę. Zawód ten wymaga jednak posiadania 30 lat składek oraz 20 lat pracy nauczycielskiej. W przypadku placówek specjalnych okres składkowy został skrócony o 5 lat.

Na emeryturę udać się mogą również nauczyciele, którzy z różnych powodów stracili pracę. Dotyczy to sytuacji, w której szkoła została zlikwidowana lub usunięto pewien etap edukacji (np. gimnazjum). Dodatkowo emerytura przysługuje nauczycielom, którzy przez zmianę planu nauczania nie są w stanie osiągnąć pełnego wymiaru zajęć.

Emerytura dla opiekuna dziecka niezdolnego do samodzielnego funkcjonowania

Osoby opiekujące się niesamodzielnym dzieckiem również mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Od takich osób nie wymaga się osiągnięcia wieku emerytalnego. Potrzebne jest wyłącznie posiadanie 20-25 lat okresu składkowego, który został osiągnięty z końcem 1998 roku. Do tego czasu również potencjalny emeryt powinien posiadać ubezpieczenie z tytułu stosunku pracy.

Emeryturę może dostać opiekun, który potwierdzi, że dziecko jest niezdolne do samodzielnej egzystencji.

***

Czytaj także:

Polacy rezygnują z alkoholi i masła. Prawie 90 proc. gospodarstw oszczędza

Ostatnie dni na złożenie wniosku o 3 tys. złotych. Ty też możesz je dostać?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy